Ceza muhakemesinde koruma tedbiri olarak gözaltı
- Tez No: 734129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kişi temel hak ve hürriyetleri Anayasa ile teminat altına alınmıştır. Bu temel hak ve hürriyetlere ilişkin müdahalelerin istisnai, kanunla, sınırlı sebeplere bağlı olarak ve belirli usullerle yapılabileceği düzenlenmiştir. Suça ilişkin soruşturma ve kovuşturma usullerini belirleyen ceza muhakemesi işlemleri, bir yandan kişi ve toplumun haklarını korurken bir taraftan da bu haklarla, suça ilişkin maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için gerekli tedbirleri düzenlemiştir. Bu tedbirlerden biri olan gözaltı tedbiri de bir koruma tedbiri olarak kanunla düzenlenmiş olup; bir taraftan kişi hak ve hürriyetlerini sınırlarken, bir taraftan da devlete, keyfi işlemlerden korumak için bu sınırlamalara ilişkin yükümlülükler getirilmiştir. Devletin bu yükümlülüklere uyması hukuk devletinin bir gereği olduğu gibi; ihlali halinde de tazminat gibi bir takım denetim ve telafi yolları kanunlarla düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fundamental rights and freedoms of individuals are guaranteed by the Constitution. İnterventions regarding these fundamental rights and freedoms should be based on limited reasons regulated by exceptional law. Criminal procedure, which determines the investigation and prosecution procedures regarding the crime, while protecting the rights of the individual and the society, on the other hand, regulated the necessary measures to reveal the material truth regarding the crime with these rights. One of these measures, the detention measure, is also regulated by law as a protection measure; On the one hand, while limiting the rights and freedoms of individuals, on the other hand, obligations regarding these restrictions have been imposed on the state in order to protect it from arbitrary actions. As the state's compliance with these obligations is a requirement of the state of law; In case of violation, some control and remedies such as compensation are regulated by laws.