Ankara tekelerinde sperma sulandırıcısına farklı dozlarda eklenen rock inhibitörü, antifreeze protein III ve Bor'un sperma dondurulabilirliği üzerine etkileri
The effects of diffirent doses of rock inhibitor, antifreeze protein III and boron added to semen extender on semen freezeability in Ankara bucks
  1. Tez No: 734130
  2. Yazar: ÖMER FARUK KARAŞÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NUMAN BUCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sunulan tez çalışmasında, Ankara tekesi spermasının dondurma-çözdürme sonrası spermatolojik parametreleri üzerine Rock inhibitörü Y-27632, Antifreeze Protein III ve Bor'un iki farklı dozda etkileri araştırılmıştır. Ejakülatlar yetiştirme mevsiminde tekelerden elektroejakülatör kullanılarak alındı. Alınan ejakülatlardan uygun özellik gösterenler birleştirilerek spermanın sulandırılması ve dondurulması işleminde kullanıldı. Sulandırıcı grupları, kontrol ve kontrol sulandırıcısına iki farklı dozda üç farklı katkı maddesinin (Rock inhibitörü Y-27632 5 ve 20 µM; Antifreeze Protein III 1 ve 4 µg/ml; Bor 0.25 ve 1 mM) ilave edilmesiyle oluşturuldu. 35-37 °C'ta farklı sulandırıcılarla sulandırılan spermalar payetlere çekildi. Ekilibrasyonu izleyen süreçte sıvı azot buharında donduruldu ve sıvı azotta saklamaya alındı. Rock inhibitörünün 5 ve 20 µM (% 71.82±2.16 ve 74.04±1.59) ve Bor'un 0.25 ve 1 mM dozlarda (% 76.36±1.80 ve 72.08±1.99), kontrol grubuna göre (% 66.15±1.51) çözüm sonu motilitede iyileştirmeler yaptığı görüldü (P0.05).
Özet (Çeviri)
In the presented thesis, the effects of Rock inhibitor Y-27632, Antifreeze Protein III and Boron at two different doses were investigated on the spermatological parameters of Ankara buck semen after freeze-thawing. Ejaculates were collected from bucks using by an electroejaculator during the breeding season. The ejaculates that showed appropriate characteristics were pooled and used in the dilution and freezing of semen. The extender groups were formed by adding two different doses of three different additives (Rock inhibitor Y-27632 5 and 20 µM; Antifreeze Protein III 1 and 4 µg/ml; Boron 0.25 and 1 mM) to the control, and control extender. The semen were diluted with different extenders at 35-37 °C and loaded into straws. Sperm samples frozen in liquid nitrogen vapor following equilibration were stored at liquid nitrogen. It was observed that 5 and 10 µM (71.82±2.16 and 74.04±1.59 %) of Rock inhibitor and 0.25 and 1 mM doses of Boron (76.36±1.80 and 72.08±1.99 %), compared to the control group (66.15±1.51 %), improved post-thaw motility (P0.05).