Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı
Freedom of person and security in the individual application to The Constitutional Court
  1. Tez No: 544061
  2. Yazar: SELÇUK ULUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu projenin gayesi; tüm insanların ortak haklarından olan hürriyet ve güvenlik hakkının tarihsel gelişimi, sınırlanması ve bu hak Anayasa, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde ele alınarak bu hakkın ihlale sebebiyet veren durumlarda bireysel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesi'nde ileri sürülebilmesi incelemek ve karşılaştırmaktır.Bu çalışmanın kapsamı; kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu hakkı ihlal eden uygulamalardan yakalama, gözaltına alma, tutuklama ve adli kontrol tedbirleri ele alınıp bu ihlal neticesinde kişilerin bireysel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunabileceği ve bu kapsamdaki daha önceden verilmiş kararlar incelenmiştir.1982 Anayasası'nda 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan değişiklikle yer alan, 30 Mart 2011 tarihi ile 6216 sayılı kanun ile yasalaşan bireysel başvuru müessesesinin nasıl uygulanacağıyla birlikte herkese, kamu gücü tarafından, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer alan ve Anayasamızda ele alınan temel hak ve özgürlüklerden birinin ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hakkı tanınmıştır. Tez üç ana bölüm altında planlanmış olup; birinci bölümde, temel olarak Anayasa yargısı, kişi özgürlüğü ve güvenlik hakkının kapsamı ve bu hakka müdahale olduğu iddia edilen eylemin hukuka uygunluğu; ikinci bölümde, kişi özgürlüğü ve güvenlik hakkına müdahale eyleminin işlenmesine neden olan koruma tedbirleri; üçüncü bölümde ise, bireyse başvuru kurumu hakkında genel açıklamalardan sonra mahkumiyet ve güvenlik tedbiri kararı sonrası bireysel başvuruda bulunabilme koşulları ele alınmıştır.İnsan haklarını koruyan bir hukuk devleti yaratabilmek için, söz konusu somut olaylar temel alınarak yapılan tespitlerin objektif ve gerçekçi bir biçimde değerlendirilmesi, dünya çapında olmasa da en azından ülkemiz açısından muhakeme bakımından cezai unsur içereni kanun ve yönetmeliklerde gerekli hususların hızlı ve yerinde bir düzenle gerçekleşmesi, yapılacak olan bu hususlarında de fiiliyatta etkin bir şekilde düzene koyulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Theaim of thisstudy; All humans' history of development of freedom and security, the right to which the fundamental rights of limitations and that the rights the Constitution, to examine the Criminal Procedure Law and the European Convention on Human Rights in thecase of infringing this right by taking the frame can be set forth in the Constitutional Court under the individal application and to compare The scope of this study; people the right to liberty and security has been examined in detail and capture of practices that violate this right, detention, arrest and taken up judicial control measures can be found in the violation result in the application of persons to the Constitutional Court within the scope of individual applications and decisions made previously in this regard it has been examined.1982 Constitution included an amendment to the September 12, 2010, March 30, 2011 and 6216 by Law No. anyone with how to implement the enacted individual application institution, by the public powers, the European fundamental rights and discussed the Human Rights located in the Convention and our Constitution the right to appeal to the Constitutional Court for alleged violation of freedom of one is known. Thesis is planned in three main sections; In the first chapter, mainly constitutional judiciary, the right to liberty and security and the scope of the lawfulness of the alleged actions that interfere with this right; The second section, which safeguards individual freedom and right to security reasons the processing of response actions; In the third section, if the conditions for an individual application for post-conviction and application of security measures after the general description of the organization were discussed. In order to create a state of law, protecting human rights, the question of the determination made based on concrete events objectively and realistically assessing worldwide, although at least our country's rapid and timely manner making the necessary adjustments to their criminal procedure laws and regulations from the point of view, these arrangements to be made in practice it needs to be disposed efficiently