Ankilozan spondilitli hastalarda kardiyak tutulum ile hastalık aktivitesi, fonksiyon, günlük yaşam aktiviteleri, kullanılan medikal tedaviler ve demografik veriler arasındaki korelasyon
The correlation between cardiac involvement and disease activities, functioning, daily life activities, medical treatments and demographic data of ankylosing spondylitis patients
  1. Tez No: 734131
  2. Yazar: HÜDANUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Ankilozan Spondilit(AS)'li hastalarda kardiyak tutulum ile ağrı, hastalık aktivitesi, fonksiyon, günlük yaşam aktiviteleri, kullanılan medikal tedaviler ve demografik veriler arasındaki korelasyonu saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Modifiye New-York tanı kriterleri ve ASAS klasifikasyon kriterlerine göre Spondiloartropati (SpA) tanısı konmuş 18-65 yaş arası 100 hasta ve kontrol grubu olarak ise yaş ve cinsiyet özellikleri birebir eşleştirilmiş bilinen kronik hastalığı olmayan mekanik bel ağrılı 50 sağlıklı erişkin dahil edilmiştir. Prospektif kesitsel kontrollü çalışma şeklinde yürütülen bu çalışmada hastalar demografik özellikleri, hastalık süresi, periferik artrit, üveit, sigara-alkol tüketimi ve ilaç kullanımı açısından sorgulanmıştır. Hastaların rutin fizik muayeneleri yapılmış; kan basınçları ölçülmüştür. AS hastalarında laboratuvar parametresi olarak lipid profili(düşük yoğunluklu lipoprotein(LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), Total kolesterol, Trigliserid(TG)), Eritrosit sedimantasyon hızı(ESH), C-Reaktif Protein(CRP), HLA-B27 değerlendirilmiştir. Hastaların ağrı düzeyi Vizüel Analog Skala (VAS) ile, hastalık aktivitesi BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index), ASDAS (The Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) ESH ve ASDAS-CRP ile, fonksiyon BASFI (The Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index), mobilite BASMI (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index), yaşam kalitesi (The Ankylosing Spondylitis Quality of Life (ASQoL) ile değerlendirilmiştir. Hastaların kardiyak tutulumları Avrupa SCORE2 (Systematic Coronary Risk Evaluation) analizi ile değerlendirilmiş olup ekokardiyografik incelemelerini hastanemizde görevli deneyimli bir kardiyoloji uzmanı yapmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 45,79 ±9,4'di. Çalışmaya katılan hastaların 28'i kadın, 72'si erkekti. Tanı süresinin ortalaması 9,40 ±7,14 yıldır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to determine the correlation between cardiac involvement and pain, disease activity, function, activities of daily living, medical treatments used and demographic data in patients with Ankylosing Spondylitis Materials and Methods: The study included 100 individuals aged 18 to 65 who had been diagnosed with spondyloarthropathy (SpA) using Modified New-York diagnostic criteria and ASAS classification criteria. As the control group, 50 healthy adults with mechanical low back pain without a known chronic disease, whose age and gender characteristics were matched, were included in the study. In this prospective cross-sectional controlled study, patients were questioned in terms of demographic characteristics, disease duration, peripheral arthritis, uveitis, cigarette-alcohol consumption and drug use. Routine physical examinations of the patients were performed; blood pressure was measured. Lipid profile (low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), Total cholesterol, Triglyceride (TG)), Erythrocyte sedimentation rate (ESH), C-Reactive Protein (CRP), HLA-B27 were evaluated as laboratory parameters in AS patients. Pain level of patients with Visual Analogue Scale (VAS), disease activity with BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index), ASDAS (The Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) with ESH and ASDAS-CRP, function with BASFI (The Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index), mobility was evaluated with BASMI (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index), quality of life (The Ankylosing Spondylitis Quality of Life (ASQoL). Patients' cardiac involvement was evaluated with European SCORE2 (Systematic Coronary Risk Evaluation) analysis and echocardiographic examinations were performed by an experienced cardiologist in our hospital. Results: The mean age of the patients was 45.79 ±9.4 years. Of the patients participating in the study, 28 were female and 72 were male. The average duration of diagnosis is 9.40 ±7.14 years. HLA-B27(+) was found to be significantly higher in the patient group compared to the control group.