Ratlara uygulanan tartrazin ve timokinonun karaciğere etkileri
The impact of tartrazine and thymoquinone administration on rat liver
- Tez No: 734132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERMAN ERDEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Endüstriyel alanlar ve gıdalarda boya maddesi olarak yaygın kullanım alanına sahip olan tartrazin' in karaciğer üzerindeki toksik etkilerinin gözlenmesi ve timokinon ile beraber kullanıldığında bu toksik etkinin giderilip giderilmediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: İnönü Üniversitesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Merkezi'nden temin edilen 32 adet 200-250 gram ağırlığında Wistar albino cinsi erkek ratlar kullanıldılar. Bu ratlar rastgele 4 farklı eşit gruba; Kontrol grubu, timokinon grubu, tartrazin grubu, timokinon + tartrazin grubu olarak ayrıldı. Uygulamalar 21 gün boyunca devam etti. Süre sonunda ratların karaciğer dokuları ve kan numuneleri alınıp biyokimyasal ve histolojik incelemelere tabi tutuldu. Bulgular: Tartrazin uygulanmasıyla, Karaciğer dokusunda oksidan ve oksidatif stres indeks parameterelerini arttırmış, anti oksidan parametreleri azaltmış, histopatolojik olumsuzluklara yol açmış ve serum numunelerinde inflamasyonlara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The current study aimed to observe the toxic effects of tartrazine, a commonly used dyestuff in industries and foods, on the liver, and investigate whether this toxicity could be eliminated with Thymoquinone coadministration. Material and Method: The study was conducted on 32 200-250 g male Wistar albino rats, procured from İnönü University Experimental Animals Breeding and Research Center. The rats were randomly assigned to 4 equal groups: Control group, Thymoquinone group, tartrazine group, Thymoquinone + tartrazine group. The trials were conducted for 21 days. Then, rat liver tissue and blood samples were obtained and biochemical and histological examinations were conducted on the samples. Results: Tartrazine administration increased the oxidant and oxidative stress index parameters in the liver tissue, decreased the antioxidant parameters, led to histopathological problems and inflammation in the serum samples.