Stadyumlarda terörizm odaklı algılanan risk analizi
Terrorism related perceived risk analyze in stadiums
- Tez No: 734133
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR BOSTANCI, PROF. DR. KENAN ŞEBİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı seyircilerin stadyumlarda terörizm odaklı olarak algıladıkları riskin belirlenerek demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasıdır. Betimsel tarama modelinde olan araştırmanın birinci aşamasında Stadyumlara Yönelik Olası Bir Terör Saldırısına İlişkin Algı Ölçeği geliştirilmiş, ikinci aşamada ilgili ölçek 500 taraftara uygulanmıştır. Geliştirilen ölçeğin Geçerlik ve Güvenilirliğine ilişkin testlerden sonra, araştırma verilerinin değerlendirilmesinde öncelikle testlerin varsayımları incelenmiş; ilişkisiz ölçümlerde t testi ve tek yönlü varyans analizi (OneWay ANOVA) ile hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda; katılımcıların genel olarak stadyumlardaki güvenlik algılarının orta düzeyde olduğu ve Süper Lig ve 1. Lig Müsabakalarında terörizm kaynaklı saldırı olma riskini yüksek düzeyde ifade ettikleri belirlenmiştir. Ölçek alt boyutlarına ilişkin olarak; taraftarların stadyumlara yönelik olası bir terör saldırısına ilişkin güvenlik algılarının yüksek düzeyde, güvenlik ve kontrol konusunda korunma algıları ile etkinlik refahı boyutuna ilişkin algılarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çeşitli demografik değişkenlerle ölçeğin geneli ve farklı alt boyutlar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceived risk of terrorism by the spectators on a match day in stadiums and to compare them according to demographic variables. In the first stage of the research, modeled as descriptive survey, the Perception Scale of a Possible Terrorist Attacks in Stadiums was developed and was applied to 500 fans in the second stage. After the tests for the validity and reliability of the developed scale, the assumptions of the tests were examined in the evaluation of the research data; unrelated measures were calculated by t-test and one-way analysis of variance (OneWay ANOVA). As a result of the research; it has been determined that the participants generally have a moderate level of security perceptions in the stadiums and they express the risk of terrorism-related attacks at a high level in the Super League and 1st League Competitions. Regarding the sub-dimensions of the scale; It has been determined that the security perceptions of the fans regarding a possible terrorist attack against the stadiums are high, while the perceptions of protection regarding security and control and the perception of the event welfare dimension are moderate. In addition, significant differences were found between various demographic variables and the overall scale and different sub-dimensions.