Beden eğitimi öğretmenlerinin önderlik tarzı ile öğretmenlik mesleğine yönelme motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of physical education teachers' leadership style and motivation to orientation to teaching profession
  1. Tez No: 734145
  2. Yazar: ONUR CAN DOLĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı beden eğitim öğretmenlerinin önderlik tarzı ile öğretmenlik mesleğine yönelme motivasyonlarının cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, hizmet yılı ve çalıştığı kuruma göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelenmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2 kademeden (ilkokul ve lise) 236 erkek ve 166 kadın olmak üzere toplam 402 öğretmen katılmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Gagné (2010) tarafından geliştirilen, Çivilidağ (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği”ve Beycioğlu (2009) tarafından geliştirilen“Öğretmen Liderliği Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerinin analizinde ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalar için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine whether the leadership style of physical education teachers and their motivation towards the teaching profession differ according to gender, marital status, age, education level, years of service and the institution they work for. Material and methods: A total of 402 teachers, who are 166 female and 236 male, from 2 levels (primary school and high school) participated in the study. In the research,“Personal Information Form”developed by the researcher,“Teacher Leadership Scale”developed by Beycioğlu (2009) and“Multidimensional Work Motivation Scale”developed by Gagné (2010) and adapted into Turkish by Çivilidağ (2017) were applied. In the analysis of the data, Mann Whitney U test was used for pairwise comparisons and Kruskal Wallis test was used for multiple comparisons. Results: While there was no significant gender difference in the total scores of the teacher leadership scale and the work motivation scale, there was a difference in the non-motivation sub-dimension of the work motivation scale. While there was no significant difference between marital status teachers' views in the teacher leadership scale, a significant difference was found in the work motivation scale. The teachers, while a significant difference was observed in the work motivation scale.