Meslek Eğitimi Kurumlarında Görev Etkinliğine Toplam Kalite Yönetiminin Etkisi
The Effect of Total Quality Management on Job Effectiveness in Vocational Education Institutions
- Tez No: 680756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Türkiye, meslek eğitiminde yapısal (iç piyasa üretim teknolojilerine uyum) ve eğitim yönetiminde etkinlik düzenlemelerini bir süredir yapmaktadır: 1986'da ikili meslek eğitimi (okul–işletme işbirliği), bütünleştirilmiş adım adım reform stratejisini uygulamaya aktarma düzeni Eğitim Ana Planı 1996 -2011, 2006'da ulusal piyasa meslek standartları, sınavları ve meslek ehliyet belgeleri düzeni ve piyasayla uyumlu, esnek, modüllü meslek programlaması getirilmiştir. Diğer yandan, yeni işletmecilik yöntemlerinden Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'nin kamu kesimine uyarlanması 1999'da eğitim yönetimi – özellikle meslek eğitimi kurumları– için uygun yönetim yaklaşımı olarak seçilerek peyderpey başlamıştır. Meslek eğitiminden, ülkelerinin pazarlarına cevap verecek üretim yapma bilgisi ve becerilerinin kazandırılması yanında kurumlarda işleyişi geliştirecek bireyler yetiştirmeleri beklenmektedir. Atılımcılığa ve katılımcılığa katkıda bulunmayı, işbirliğini, takım çalışması yapan, gerekli toplumsal becerileri gelişmiş“bilgili işgücü”gerekmektedir. Meslek Eğitimi Yönetiminde TKY Boyutu Araştırması, TKY'ye geçen okullar arasından“kalite ödülü alanlar”ın 'yönetici,' 'öğretmen,' ve 'öğrenci'leri üzerinde“işletme yönetimi”yaklaşımının kurum görev etkinliğine ve verimliliğine etkilerinin belirlenmesi ve bundan sonrası için yol gösterici öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. TKY'nin katkısını ölçmede dokuz alt ölçek bilimsel yöntemlerle incelenmiştir: Meslek eğitimi programının niteliğinde yükselme, uygulamalı eğitimde artış, meslek eğitimi – iş hayatı bağlantısının güçlenmesi, ölçme – değerlendirme – izleme, kurumsal kapasitede gelişme, önderlik, kurum –içi insan ilişki ve kurum kültürü, sürekli iyileşme yapma eğilimi, paydaş memnuniyeti. Çoğu 5 – 6 yıldır TKY uygulamasında olan bu kurumlarda, beş tercihli ölçü üzerinden memnuniyet derecesi“çok”düzeyindedir. Geleneksel kamu meslek eğitimi yönetiminin TKY hedeflerine göre demokratik ve piyasalara yatkın yönde değişmesi başlamış, ancak alınacak yolun henüz uzun olduğu görülmüştür. Ülkenin sistemleri arasındaki eşgüdümün sağlanması ve işletilmesi sorunları ile merkezi idarenin okullara pek az yetki vermesi dışsal sorunlar olarak ağırlığını sürdürmektedir. Başarı, yönetici ve öğretmenlerin gönüllülükleri ile bağlantılı olup meslekli uzman desteği ihtiyacı vardır. Her üç boyutta – TKY Yönetmeliği de dahil – sorunların aşılmasına yönelik öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For a certain period of time already, Turkey has been making structural (production tech. of the market) and vocational and technical training administration affectivity level adjustments. In 1986 dual vocational training (school – industry collaboration), for 1996-2011 Education Master Plan for the organization of implementation on integrated incremental reform strategy, in 2006 national market standards, competency examinations and certificates for vocations and flexible modular vocational training programming have been introduced. Adaptation of new management techniques to public administration, TQM in this case, was gradually started in 1999 for public education, especially for vocational training institutions. Contemporary vocational training is expected to meet the demand for“knowledgeable workers”for making production for the markets of their countries of well as contributing to the efficient functioning of their institutions with their participation, initiative, team work and social capacities. The objective of this research on the Management Aspect of Vocational Training Institutions is to find out about the reactions of“administrators,”“teachers”and“students”of the“Quality Award Winner”vocational training schools on the performance and productivity levels of their institutions and put forward proposals for further improvement. Nine sub-titles for measuring the effects of TQM practices were analyzed with social science methods: namely the rise in the quality of the vocational training programs, the increase in the effectiveness of practical training, the strengthening of connections between training and working life, the measurement – evaluation – follow up of student and institutional performance, institutional capacity development, leadership, human relations and institutional culture, the continuous improvement initiative, and the stakeholder satisfaction. Most of the schools were in the TQM program for about 5 – 6 years. According to the perceptions of the participants the average level of contentment was“very”on a five- level scale. It was found out that with respect to the TQM aims, change has started in the classical style of public administration in vocational training institutions towards more democracy and care for demands of the market from the school; however, there is still a long way to go. As external problems of the schools, difficulties in coordination of subsystems of the economy and little transfer of authority to school administrations are the most dominant. Success in TQM was dependent on the voluntary risk and responsibility taking of the administrators and teachers rather than the professional support they could get. In order to get better results from TQM, improvement proposals are made on three dimensions of difficulties institutions face.