Haksız fiilden kaynaklanan hukuki sorumluluk
Legal liability caused by tort
  1. Tez No: 734148
  2. Yazar: MAHMUT DİNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Hukuk, Actuarial Sciences, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hukukumuzda ve sosyal toplum düzeninin tesisinde önemli bir fonksiyonu olan Sorumluluk Hukuku özel hukukta ve özellikle borçlar hukukunda en geniş ve temel konulardan biridir. Nitekim TBK'nunda hem“kusurlu sorumluluk”hem de“kusursuz sorumluluk”ile ilgili olarak zarara uğrayan kişinin zararının, zarara sebebiyet veren sorumlular tarafından tazmin edilmesi amacına yönelik olarak ayrıntılı düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmamın konusunu teşkil eden“haksız fiilden kaynaklanan hukuki sorumluluk”,“haksız fiil kavramı, sorumluluk kavramı, haksız fiil sorumluluğu kavramı ve kusura dayanan sorumluluk”,“kusursuz sorumluluk”,“haksız fiilden kaynaklanan hukuki sorumluluğun hüküm ve sonuçları”şeklinde üç bölüm halinde incelenecektir. Çalışmamızın amacı;“haksız fiil sorumluluğu”ile“kusursuz sorumluluğu”un oluşması için gerekli koşulların, iki sorumluluk türü arasındaki temel farklılığın ve bu iki sorumluluk neticesinde oluşabilecek zararlar ve bu zararların tazmini konularının doktrindeki görüşlerden ve tartışmalardan, hukukun genel ilkeleri ve yargısal içtihatlardan yararlanılmak suretiyle açıklamak ve bu hususlara ilişkin tespit, değerlendirme ve öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Liability Law which plays an important role on our internal law and founding of social community is one of the most comprehensive and common subject in private law, Turkish Code of Obligation. In this context, It is widely regulated to compensate for the demages of the ones demaged by tortfeasor in terms of Fault Liability as well as Strict Liability on The Code of Obligation. In this study, Legal Liability Caused By Tort is examined in three sections. These are Tort Law, Liability Law, Tort Liability Law and Fault Liability Law, Strict Liability and terms and conclusions of Legal Liability Caused By Tort respectively. The purpose of this study is to define the conditions of Fault Liability and Strict Liability and differences between them according to doctrine and jurisdical decisions and to set forth some toughts regarding Legal Liability Caused By Tort.