Radyoişaretli nab-paclitaxel'in meme kanseri tanısında kullanılma potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potential use of radiolabeled nab-paclitaxel in the diagnosis of breast cancer
- Tez No: 734149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA İLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; nab-paclitaxel (nab-PTX)'in uygun koşullarda işaretlenerek meme kanseri tanısında kullanılabilme potansiyelini in vitro çalışmalarla değerlendirmektir. Bu amaçla ilk olarak radyoişaretleme çalışmaları yapıldı. Bu kapsamda indirgen ajan miktarının, süzmenin, antioksidan ajan miktarının, bekleme süresinin, pH'nın, radyoaktive miktarının ve seyreltmenin etkisi incelendi. İdeal koşullar, nab-PTX (500 µg), 99mTc radyonüklidi (100 µL ve 37 MBq) ve indirgen ajan olarak kalay klorür (100 µL) olarak belirlendi. Yapılan kalite kontrol çalışmaları sonucunda işaretleme verimlerinin % 99'un üzerinde olduğu tespit edildi. Daha sonra, 99mTc ile işaretlenen nab-PTX ile in vitro kalite kontrol ve hücre kültürü çalışmaları yapıldı. 99mTc-nab-PTX'in Kanserli/Sağlıklı hücre tutulum oranları 4T1 (fare meme kanseri hücresi), MCF-7 (insan meme kanseri hücresi) ve MCF-10A (insan meme hücresi) hücre hatları kullanılarak yapılan çalışmalar ile karşılaştırmalı olarak incelendi. Yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilen formülasyonların kanserli hücrede sağlıklı hücrenin 2 katından daha fazla tutulum gösterdiği tespit edildi. Tüm bu çalışmalar sonucunda geliştirilen radyofarmasötiğin sahip olduğu; uygun partikül boyutu (231,0 ± 2,066 nm), PdI değeri (0,204 ± 0,023) ve zeta potansiyeli (-9,84 ± 2,17 mV), yüksek radyoişaretleme verimi (˃%99) ve stabilitesi, yüksek Kanserli/Sağlıklı hücre tutulumu (>2) sebebi ile meme kanseri tanısında kullanımının umut vaad edici olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the potential of nab-paclitaxel (nab-PTX) to be used in the diagnosis of breast cancer with in vitro studies. For this purpose, first radiolabeling studies were carried out. In this context, the effect of reducing agent amount, filtration, antioxidant agent amount, incubation time, pH, radioactivity amount and dilution was investigated. Ideal conditions were determined as nab-PTX (500 µg), 99mTc radionuclide (100 µL and 37 MBq) and stannous chloride (100 µL) as reducing agent. As a result of the quality control studies, it was determined that the labeling efficiency was over 99%. Then, in vitro quality control and cell culture studies were performed with nab-PTX labeled with 99mTc. Cancerous/Healthy cell binding rates of 99mTc-nab-PTX were compared with studies using 4T1 (mouse breast cancer cell), MCF-7 (human breast cancer cell) and MCF-10A (human breast cell) cell lines. As a result of the studies, it was determined that the formulations developed in the cancer cell showed more than 2 times more uptake of the healthy cell. The radiopharmaceutical developed as a result of all these studies has; suitable particle size (231.0 ± 2.066 nm), PdI value (0.204 ± 0.023) and zeta potential (-9.84 ± 2.17 mV), high radiolabeling efficiency (99%) and stability, high Cancerous/Healthy cell incorporation (>2), its use in the diagnosis of breast cancer was found to be promising.