Hekimin hukuki sorumluluğu
The legal responsibility of the doctor
- Tez No: 364948
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tezimin birinci bölümünde Tıp Hukuku alanında temel kavramlar tek tek sayılmış ve tüm kavramların tanımı verilmiştir. Hekimin hukuki sorumluluğunun tespiti için öncelikle sağlık alanında hangi kavramların kullanıldığını ve bu kavramların tanımı ve uygulama alanlarının öncelikle bilinmesi gerekmektedir. İkinci bölümde hekim ile hasta arasındaki sözleşmenin tanımı, unsurları ve sözleşmenin hukuki niteliğine ilişkin görüşler açıklanmıştır. Kendine özgü (sui generis) bir sözleşme olan hekimlik sözleşmesinin hukuki niteliğine dair farklı görüşlerin mevcut olduğu ve bu nedenle uyuşmazlıkların çözümünde sorunlar yaşandığı açıktır. Yargıtay' ın da bir çok kararında kabul ettiği gibi; doktrinde çoğunluk görüşü, hekim ile hasta arasındaki sözleşmenin vekalet sözleşmesi olduğudur. Üçüncü ve son bölümde ise hekimin sözleşmeden, haksız fiilden doğan ve ilaç sarfiyatından, sahte ve taklit ilaç kullanılmasından kaynaklanan sorumluğu, sorumsuzluk anlaşması ve sorumluluğun sonuçları olan maddi ve manevi tazminat konuları ile zorunlu mesleki mali sorumluluk sigortası ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of my thesis, in the field of Medical Law the whole concept of basic concepts and definitions of the individual numbers are given. For determining the legal responsibility of the doctor, primarily the concepts which are used in the healthcare field and field of application of this concept and definition of priorities should be known. In the second part, definition of the contract between doctor and patient, components and opinions regarding the legal nature of the contract are disclosed. About the medical contract which is specific (sui generis) contract, there are different opinions about the legal nature and therefore it is clear that there were problems in the settlement of disputes. Supreme Court 's decision acknowledged as one of the many; The majority opinion in the doctrine, the contract between doctor and patient is that the power of attorney agreement. In the third and final section, contractual, tortious and resulting from drug consumption, counterfeit and fake drugs use responsibility of the doctor, irresponsibility agreement and pecuniary and non-pecuniary damages subjects that is the result of the responsibility and the mandatory insurance of liability are covered.