Tarihsel gelişim süreçleri, anatomik yapıları, stilistik özellikleri, kullanım amaçları ve taşıdıkları imajlar göz önünde bulundurularak yazı karakterlerinin sınıflandırılması
The Classification of typefaces according to their historical evoluation, anatomic structures, stylistic properties, uses and images
  1. Tez No: 73417
  2. Yazar: SEVİM SELAMET
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET T. EREM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
11 SANATTA YETERLİK TEZ ÖZÜ TARİHSEL GELİŞİM SÜREÇLERİ, ANATOMİK YAPILARI, STİLİSTİK ÖZELLİKLERİ, KULLANIM AMAÇLARI VE TAŞIDIKLARI İMAJLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAKYAZI KARAKTERLERİNİN SINIFLANDIRILMASI Sevim Selamet Grafik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Prof. Mehmet T Erem Grafik tasarımın temel bileşenlerinden biri olan tipografinin ana unsurları yazı karakterleridir. Günümüzde, grafik tasarımda bilgisayar teknolojisinin de yoğun olarak kullanılması sonucu yazı karakteri üretimi kolaylaşmış ve yazı karakteri aileleri sayıları tespit edilemeyecek kadar çoğalmış; herbirinin tanınmaları ve orijinallerinin kopyalarından ayırt edilmesi zorlaşmıştır. Bu binlerce yazı karakterinin tanınıp, doğru biçimde kullanılabilmesi için ilk adım onları sınıflandırarak incelemektir. Bu alanda bugüne kadar pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen, herkesçe kabul görmüş bir sınıflandırma oluşturulamadığı gibi, ortaya çıkan sonuçların çok çeşitli ve birbirleriyle çelişiyor olması, yarar sağlamak yerine konuyu içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur. Bu araştırmada amaç, en iyi yazı karakteri sınıflandırmasını yapmaktan çok, sorun çerçevesindeki karmaşayı da ortaya koyarak yazıIll karakterlerini tanımaya yönelik bir rehber oluşturmaktır. Bu araştırmada, yazı karakterleri, tarihsel gelişim süreçleri, anatomik yapıları, stilistik özellikleri, taşıdıkları imaj ve sahip oldukları grafik ses göz önünde bulundurularak sınıflandırılmıştır. Bu ölçütlere göre, Eski Gotik, Roman, Kare Serif, Sans Serif ve Elyazısı Benzeri yazı karakterleri olmak üzere beş ana kategori oluşturulmuş, bu türlerin dışında kalan ve gerçek bir tür oluşturmayan yazı karakterleri ise ayrı bir grupta toplanmıştır. Türler içinde, yer yer alt gruplar oluşturulmuş, yazı karakterlerinin çoğunlukla anatomik yapılardan kaynaklanan teknik ve görsel avantajlarıyla dezavantajlarına da değinilmiştir. Araştırılan konunun grafik tasarım ve tipografi açısından önem ve gerekliliği tartışma götürmemesine rağmen, aynı işi yapan insanların ortak terminolojiyi kullanmaları gerekliliği ve tipografinin tasarımcı, üretici, eğitimci, basımcı ve yayımcı açısından uluslararası bir konu olduğu düşünülürse; bu alanda yapılabilecek en iyi sınıflandırma, (gerçekte en iyisi olmasa bile) ortak kabul görendir. Bu araştırmayla ortaya konan sınıflandırma, yeri geldiğinde diğer araştırmalardaki karşıtlıkları ve fikir ayrılıklarını, nedenleriyle ortaya koyması açısından, yazı karakterlerinin sınıflandırılması ve tanımlanması konusunda tasarımcı, eğitimci ve öğrenciler için iyi bir rehber olabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE CLASSIFICATION OF TYPEFACES ACCORDING TO THEIR HISTORICAL EVOLUTION, ANATOMIC STRUCTURES, STYLISTIC PROPERTIES, USES AND IMAGES. Typefaces are major elements of typography that is one of the basic components of graphic design. With the massive use of computer technology in graphic design today, the production of typefaces have become easier and the number of typeface families have become larger; thus, it has become difficult to recognize typefaces and differentiate the originals and the copies. To know these thousands of typefaces and to use them in the correct manner, the first step is to analyse them through classification. Although there has been quite a large number of researches done in this field; not only there is a lack of a consensus on a certain classification but there is a chaos as well. The objective of this research is to form a guide for getting familiar with the typefaces through defining the complexity of the problem, rather than doing the best typeface classification. In this research the typefaces are classified according to their his torical evolution, anatomic structures, stylistic properties, to the im ages they carry and to the graphical“sound”they have. As a result five major categories have been formed: Old Gothic,Roman, Square Serif, Sans Serif and Script Typefaces. The remaining typefaces have been classified in an other group since they do not form a“real”type. There are sub-groups among races, and the technical and visual advantages and disadvantages of typefaces which mostly originate from anatomic structures are analyzed. Although there is no doubt about the need and importance of the research title from the point of view of graphic design and typography, when one considers the need for a common terminology among the people in the same profession and considers the fact that typography is an international issue for designers, producers, educators and publishers; the best classification in this field (even though it would not be the best in reality) is the one that is widely accepted. The classification put forward with this research would be designers', educations' and students' guide for classification and defination of typefaces since it display the contradictions together with the causes of other classifications.