Adli antropolojik çalışmaların hukuki süreçlerdeki etkisi ve önemi
The impact and importance of forensic anthropological studies in legal processes
- Tez No: 929684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, adli antropoloji disiplininin hukuki süreçlerdeki etkisi ve önemi üzerine odaklanmaktadır. Adli antropoloji, özellikle kimliği belirlenemeyen iskeletleşmiş veya ileri düzeyde çürümüş insan kalıntılarını inceleyen bir bilim dalı olarak, çeşitli adli soruşturma ve yargılama süreçlerine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışma, adli antropolojik çalışmaların hukuki süreçlerdeki rolünü detaylı bir şekilde analiz ederek, bu katkıların bilimsel temellerini ve pratik uygulamalarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Adli antropolojinin uygulama alanları, çalışmanın merkezinde yer almakta ve cinsiyet tayini, yaş tahmini gibi biyolojik profil oluşturma yöntemleri detaylıca incelenmektedir. İskelet kalıntılarının metrik ve morfolojik analizleri, hukuki süreçlerde delillerin bilimsel olarak kabul edilmesini sağlamaktadır. Pelvis, kafatası ve ekstremite kemikleri gibi anatomik yapılar üzerinden yapılan bu analizler, bireylerin kimliklendirilmesi sürecine önemli bir katkı sunar. Çalışma, adli antropolojinin tarihsel gelişimi ve Türkiye'deki durumu üzerine de odaklanmaktadır. 1925 yılında kurulan Türk Antropoloji Enstitüsü ile başlayan bu süreç, 2004 yılında Adli Antropoloji Laboratuvarı'nın kurulmasıyla resmi bir nitelik kazanmış ve bilimsel altyapı geliştirilmiştir. Bu laboratuvar, adli vakalarda iskelet kalıntılarının kimliklendirilmesi, travma analizi ve yeniden yüzlendirme gibi uygulamaları içermektedir. Bu çalışma, adli antropolojinin hukuki süreçlerdeki etkisini sistematik bir şekilde değerlendirerek, multidisipliner yapısını ve uygulama alanlarındaki önemini ortaya koymaktadır. Adaletin tecellisinde bilimsel kanıtların kullanımının artmasına katkı sağlayan adli antropoloji, gelecekteki araştırmalara öncülük edecek önemli bir bilim dalı olarak konumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the impact and importance of forensic anthropology in legal processes. Forensic anthropology, especially as a discipline that studies unidentified skeletonized or severely decomposed human remains, makes significant contributions to various forensic investigations and trial processes. This study aims to analyze the role of forensic anthropological studies in legal processes in detail and to reveal the scientific foundations and practical applications of these contributions. The application areas of forensic anthropology are at the center of the study and biological profiling methods such as sex determination and age estimation are examined in detail. Metric and morphological analyses of skeletal remains enable the scientific acceptance of evidence in legal proceedings. These analyses of anatomical structures such as pelvis, skull and limb bones make a significant contribution to the identification of individuals. The study also focuses on the historical development of forensic anthropology and its status in Turkey. Starting in 1925 with the Turkish Anthropology Institute, this process gained an official characterization and scientific infrastructure was developed with the establishment of the Forensic Anthropology Laboratory in 2004. This laboratory includes applications such as identification of skeletal remains in forensic cases, trauma analysis and re-facialization. This study systematically evaluates the impact of forensic anthropology in legal processes and reveals its multidisciplinary structure and its importance in application areas. Forensic anthropology, which contributes to the increased use of scientific evidence in the administration of justice, is positioned as an important branch of science that will pioneer future research.