Çölyak tanılı çocuk hastalarda kemik dansitometri bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of bone dencitometry results in child patients with celiac diagnosis
  1. Tez No: 734211
  2. Yazar: SERHAT DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Metabolik kemik hastalığı; çölyak hastalığı olan çocuklarda besinlerin emilim eksikliğine bağlı olarak görülen en sık ekstraintestinal komplikasyonlarından biridir. Bu çalışmada Çölyak tanılı çocuk hastalarda glütensiz diyet uyumunun kemik dansitometri bulguları ve büyüme durumu üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada hastanemizin çocuk gastroenteroloji polikliniğinde takip edilen çölyak tanılı hastaların kemik dansitometri bulgularının değerlendirilmesi amacıyla toplam 75 olgunun dosyası retrospektif olarak tarandı, bu dosyadaki kemik dansitometreleri değerlendirildi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, boyu, kilosu, şikayet süresi, glütensiz diyet durumu, kemik dansitometri bulguları, hemogram, MCV, demir, ferritin, vitamin B12, folat, AST, ALT, Ig A, PTH, kalsiyum, fosfor ve ALP değerleri kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar glütensiz diyet uyumuna göre iki gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 75 hastanın 26'sı (%34,7) erkek, 49'u (%65,3) kız idi. Bunlardan glütensiz diyet uyumu olan 48 (%64), uyumu olmayan 27 (%36), KMD-Z bulguları normal olan 72 (%96), osteopeni 3 (%4) ve osteoporoz 0(%0) hasta saptandı. Olguların ilk 5 yıl ortalama hastalık süresi 2,4±1,09 yıl, 5-10 yıl ortalama hastalık süresi 5,73±0,78 yıl ve genel hastalık süresi ortalama 2,95±1,63 yıl olduğu gözlemlendi. Hastaların boy ortalaması 141,09±19,34 cm ve kilo ortalaması 37,50±14,95 kg olarak saptandı. Hastaların boyu 3. persentil altı olanlar 8(%10,6), kilosu 3. Persentil altı olanlar 16(%21,3), hem boyu hem de kilosu 3. persentil altı olanların sayısı 4(%5,3) olarak saptandı. Büyüme geriliği olanların ortalama hastalık süresi 2,75±1,38 yıl olduğu, büyüme geriliği olmayanların ortalama hastalık süresi 2,98±1,67 yıl olduğu gözlemlenmiştir. Glütensiz diyet uyumu ile; hastaların cinsiyeti, KMD bulguları, büyüme geriliği durumu, yaşı, ferittin, folat, B12 vitamini, AST, ALT, MCV, PTH, kalsiyum, fosfor ve ALP düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki izlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF BONE DENCITOMETRY RESULTS IN CHILD PATIENTS WITH CELIAC DIAGNOSIS Aim: Metabolic bone disease is one of the most common extraintestinal symptoms in children with celiac disease due to malabsorption of nutrients. In this study, it was aimed to investigate the effect of gluten-free diet compliance on bone densitometry findings and growth status in pediatric patients with Celiac disease. Material and method: In this study, the files of 75 cases in total were scanned retrospectively in order to evaluate the bone densitometry findings of patients with celiac disease followed by the pediatric gastroenterology outpatient clinic of our hospital. Gender, age, height, weight, duration of complaints, gluten-free diet status, bone densitometry findings, hemogram, MCV, iron, ferritin, vitamin B12, folate, AST, ALT, IgA, PTH, calcium, phosphorus and ALP values of the patients were recorded. The patients included in the study were divided into two groups according to gluten-free diet compliance. Results: Of the 75 patients included in the study, 26 (34.7%) were male and 49 (65.3%) were female. Of these, 48 (64%) patients withgluten-free diet adherence, 27 (36%) non-compliance, 72 (96%) patients with normal BMD-Z findings, 3 (4%) osteopenia and 0 (0%) patients with osteoporosis were found. It was observed that the mean disease duration in the first 5 years of the cases was 2.4±1.09, the mean disease duration of 5-10 years was 5.73±0.78 years, and the mean overall disease duration was 2.95±1.63 years. The mean height of the patients was 141.09±19.34 cm and the mean weight was 37.50±14.95 kg. It was determined that 8 (10.6%) of the patients were height below the 3rd percentile, 16 (21.3%) of the weight were below the 3rd percentile, and 4 (5.3%) of the patients were both height and weight below the 3rd percentile. It was observed that the mean disease duration of those with growth retardation was 2.75±1.38 years, and the mean disease duration of those without growth retardation was 2.98±1.67 years. With gluten-free diet compliance; There was no statistically significant relationship between patients' gender, BMD findings, growth retardation, age, ferittin, folate, vitamin b12, AST, ALT, MCV, PTH, calcium, phosphorus and ALP levels.