Şizofreni hastalarında pozitif ve negatif semptomlar ile göz arka segment optik sinir ve retinal vasküler değişiklikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between positive and negativesymptoms in schizophrenia patients and posterior eye segmentoptic nerve and retinal vascular changes
  1. Tez No: 734210
  2. Yazar: BULUT GÜC
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Şizofrenideki nörodejenerasyonu incelemek amacıyla son yıllarda optik koherans tomografi (OKT) ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda retinal ve koroidal yapılarda belirgin değişiklikler tespit edilmiştir. Koroidal vasküler indeks (CVI), son yıllarda sistemik hastalıklarda inflamasyon belirteci olarak tanımlanmış özgül bir parametre olarak dikkat çekmektedir. Son birkaç yılda yapılan araştırmalar CVI değerlerinin sistemik, otoimmün, gelişimsel veya dejenerasyonla giden hastalığı olan bireylerde sağlıklı bireylere göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ancak literatürde şizofreni hastalarında CVI'in araştırıldığı bir araştırma bulunmamaktadır. Yine daha önce OKT ile ilgili yapılan çalışmalarda şizofrenideki pozitif ve negatif semptom şiddetinin OKT'de tespit edilen değişiklikler ile ilişkisi henüz aydınlatılmamıştır. Bu çalışmamızda şizofreni hastalarında pozitif ve negatif semptomlar ile göz arka segment optik sinir, retinal vasküler değişiklikler ve koroidal vasküler indeks arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçladık. Çalışmamız kesitsel ve karşılaştırmalı klinik bir çalışma olup, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğinde şizofreni teşhisi alan hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubundan oluşturuldu. Yapılan birebir görüşme ve muayenelerden elde edilen Sosyodemografik Veri Formu ve Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) kullanıldı. Bir spektral OKT cihazı vasıtasıyla göz arka segment yapılarına ait veriler incelendi. Sağlıklı kontrol grubu olarak herhangi bir hastalığı, muayene bulgusu ve ilaç kullanımı olmayan kişilerden oluşturuldu. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 paket programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık düzeyi (p değeri) 0.05 ya da altı olarak belirlendi. İçleme ve dışlama kriterleri esas alınarak çalışmaya, 76 hasta (26 kadın, 50 erkek) ve 88 sağlıklı kontrol (36 kadın, 52 erkek) dâhil edildi. Kontrol grubu ile hasta grubu arasında yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Optical coherence tomography (OCT) has been applied to examine neurodegeneration in schizophrenia for clinical research in recent years, and significant changes in retinal and choroidal structures were detected. Choroidal vascular index (CVI) has recently attracted attention as a specific parameter defined as an inflammation marker in systemic diseases. According to clinical research, CVI values vary in individuals with systemic, autoimmune, developmental, or degenerative diseases compared to healthy individuals. However, there is no study in the literature investigating CVI values in schizophrenia. Furthermore, the relationship between positive and negative symptom severity in schizophrenia and the changes detected in OCT has not yet been clarified. This study aimed to examine the relationship between the severity of positive and negative symptoms and changes in retinal structures and choroidal vascular index in schizophrenia. Our study is a cross-sectional clinical study and consisted of a patient group diagnosed with schizophrenia and a healthy control group in the psychiatry outpatient clinic of Adıyaman University Training and Research Hospital. Sociodemographic Data Form and Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) obtained from psychiatric interviews were used for data collection. A spectral OCT device examined the posterior segment structures of the eyes. The healthy control group consisted of individuals without any diagnosis, examination findings, and drug usage. SPSS 24.0 package program was used to evaluate the data, and the statistical significance level (p-value) was determined as 0.05 or below. Seventy-six patients (26 females, 50 males) and 88 healthy controls (36 females, 52 males) were included in the study based on inclusion and exclusion criteria. There was no statistically significant difference between the control and patient groups in terms of age and gender(p>0.05).