Gelişimsel travma terapisinde beden odaklı terapötik yaklaşımın karma desen ile değerlendirilesi: Bir vaka serisi çalışması
Evaluating the impact of body-oriented psychotherapeutic interventions on complex trauma- a case series analysis with mixed method
  1. Tez No: 734227
  2. Yazar: SÜMEYYE YAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÖZDEN BADEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma hayatlarının bir döneminde sokakta yaşamış ve örseleyici yaşantıları olan, sokak ve devlet kurumları arasında gidip gelen 2011-2014 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ) tarafından gerçekleştirilen“Çocuklarla Birlikte”projesine dahil olmuş 24-27 yaş aralığında 4 (n=3 erkek n=1 kadın) erişkin ile gerçekleştirilmiştir. Erişkinlere SOYAÇ'ın öncülüğünde geliştirilmiş olan Uluslararası Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programına devam eden öğrenciler tarafından klinik uygulama ve süpervizyon dersleri kapsamında 28 haftalık bireysel beden-odaklı terapötik destek verilmiştir. Beden-odaklı terapötik desteğin değerlendirilmesinin amaçlandığı bu araştırmada karma desen kullanılmıştır. Katılımcılara Beck Kaygı, Beck Depresyon, Travma Sonrası Stres ve Çok Boyutlu Bedensel Farkındalık Değerlendirmesi-II (MAIA-II) envanterleri ön test-son test olarak sunulmuştur. Nicel veriler kişi bazlı olarak ön test- son test değerleri analiz edilmiştir. Çalışmanın nitel bulgularına 28 haftanın sonunda katılımcılar ile yapılan derinlemesine görüşmelerin yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi ile analizi sonucunda ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların travma sonrası stres, depresyon ve kaygı semptomlarının çoğunu karşıladığı anlaşılmıştır. Beden odaklı bireysel terapötik desteğin katılımcıların depresyon ve travma sonrası stres değerlerinde azalmaya yol açtığı nitel verilerle bulunmuştur. Katılımcıların öz düzenleme, kişiler arası ilişkiler, duygusal farkındalık ve beden farkındalığı becerilerinde artış ifade edilirken, gündelik hayat işlevsizliklerin, dissosiyatif ve somatik semptomların azaldığı anlaşılmıştır. Bu çalışma özelinde, beden-odaklı terapötik desteğin katılımcıların kaygı düzeyinde anlamlı değişimler yaratmadığı bulunmuştur. Ön test beden farkındalığı nicel bulguları yüksek olarak saptanmıştır ancak katılımcılar tarafından süreç içerisinde artan bir beceri olarak ifade edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda beden odaklı terapötik desteğin gelişimsel travma terapisinin psikolojik iyi oluş üzerine olumlu etki etmesi sebebiyle kullanımının yaygınlaşması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 4 adults (n=3 male n=1 female) between the age of 24-27 who lived on the streets at some point in their lives and had traumatic live histories, went back and forth between the street and government institutions and were included in the“Youths Together”project carried out by Maltepe University Research and Application Center to Support Children/Youth Living and Working in the Streets (SOYAÇ) between 2011-2014. Within the scope of clinical practice and supervision courses, participants received 28 weeks of individual body-oriented psychotherapy provided by students attending the International Body Psychotherapy Certified Clinical Psychology Master's Program developed under the leadership of SOYAÇ. This study was conducted using a mixed research design to evaluate body-oriented psychotherapy. Beck Anxiety, Beck Depression, Post-Traumatic Stress, and Multidimensional Assessment of Interoceptive Awareness Version 2 (MAIA-II) inventories were given to the participants as pretest-posttests. Quantitative pretest-posttest data were analyzed on an individual basis. The qualitative findings of the study were analyzed as a result of the in-depth interviews with the participants at the end of 28 weeks, with an interpretive phenomenological analysis method. As a result of the research, it was understood that the participants met most of the symptoms of post-traumatic stress, depression, and anxiety. Qualitative data indicated that body-oriented individual psychotherapy led to a decrease in the depression and post-traumatic stress values of the participants. It was understood that while the participants' self-regulation, interpersonal relation, emotion regulation and body awareness skills increased, dysfunctions in daily life, dissociative and somatic symptoms decreased. In this study, it was found that body-oriented psychotherapy did not cause significant changes in the anxiety levels of the participants. The pre-test body awareness quantitative findings were found to be high, but it was expressed by the participants as an increasing skill during the process. As a result of the findings, it is suggested that the use of body-oriented psychotherapy in developmental trauma therapy should be widespread since body-oriented therapy has a positive effect on psychological well-being.