Preschool teachers' beliefs and self-reported practices regarding questioning as a teaching method: Questioning cycle and question types
Okul öncesi öğretmenlerinin soru sorma yöntemi ile ilgili inanış ve öz-bildirimlerine dayalı uygulamaları: Soru-cevap döngüsü ve soru türleri
  1. Tez No: 734226
  2. Yazar: GAMZE NUR İNÖNÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu tezin amacı, okul öncesi öğretmenlerinin soru-cevap yöntemi ve soru cevap yönteminin iki stratejisi olan soru-cevap döngüsü (planlama, sorma, bekleme, dinleme, değerlendirme ve tamamlayıcı sorular sorma) ve soru türleri (açık uçlu ve kapalı uçlu) ile ilgili inanışlarını ve öz-bildirim uygulamaları incelemektir. Araştırmanın amacına uygun olarak, karma yöntem desenlerinden biri olan eş zamanlı üçgenleme deseni kullanılmış, nicel ve nitel veriler karşılaştırılmıştır. Veriler Ankara ili merkez ilçelerindeki okul öncesi öğretmenlerinden toplanmıştır. Okul Öncesi Öğretmenlerinin Soru-Cevap Yöntemini Kullanımı (ÖSYK) anketi, 412 okul öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Anketi cevaplayanlardan, gönüllü 21 okul öncesi öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sorularının cevabını bulmak için, SPSS ve MAXQDA yazılım programından yararlanılmıştır. Bu kapsamda, okul öncesi öğretmenlerinin soru-cevap yöntemi ve stratejilerine ilişkin inanışları betimsel analiz kullanılarak belirlenmiş ve öz-bildirim uygulamaları ile karşılaştırılmıştır. Analizler, okul öncesi öğretmenlerinin etkinliklerinde genellikle soru-cevap yöntemini kullandıklarını ortaya koymuştur. Soru-cevap döngüsü bileşenleri ve soru türleri ile ilgili olarak, okul öncesi öğretmenlerinin inanışları ve öz-bildirim uygulamalarının hem ortak yönleri hem de farklılıkları olduğu bulunmuştur. Yani katılımcılar, okul öncesi öğretmenlerinin soru-cevap döngüsünün bazı bileşenlerini kullandıklarına ilişkin inanışlarını ifade etmelerine rağmen, uygulamalarında bu bileşenleri kullanmadıklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak, mevcut tez bir öğretim yöntemi olarak soru-cevap yöntemi ve stratejilerine ilişkin bir bakış açısı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated preschool teachers' beliefs and self-reported practices regarding questioning as a teaching method and its two strategies: questioning cycle components (planning questions, asking questions, waiting time, listening to the response, assessing the response, and follow-up questions) and question types (open-ended and closed-ended questions). Accordingly, a convergent mixed methods design was adopted, and quantitative and qualitative data were compared. The data were collected from 412 preschool teachers in the central districts of Ankara, Turkey. Each completed the Questioning as a Teaching Method in the Preschool Classrooms (QTMPC) survey. Thereafter, semi-structured interviews were conducted with 21 of them on a voluntary basis. To find the answers to the research questions, SPSS and MAXQDA were used for data analysis. Through descriptive statistics, a perspective was provided based on preschool teachers' beliefs regarding the questioning method and its strategies, and compared with their self-reported practices. Overall, the study reveals that preschool teachers generally use questioning as a teaching method in their activities. Regarding questioning cycle components and question types, preschool teachers' beliefs and self-reported practices had both commonalities and differences. Specifically, although the participants believe that preschool teachers use some components of the questioning cycle, they had not, according to their self-reports, been able to implement any of these in practice. This study provides a contemporary perspective regarding questioning as a teaching method and its strategies, highlights gaps in its implementation and how these might be addressed, along with suggestions for further enquiry.