Fiziksel Etkinlik Kartlarının (FEK) ortaokul beden eğitimi ve spor dersi kazanımlarının gerçekleşme düzeyine etkisi
The effect of Physical Activity Cards (PACs) on the level of realization of secondary school physical education and sports lesson achievements
  1. Tez No: 849513
  2. Yazar: NEŞE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Beden eğitimi ve spor, gelişmekte olan kuşaklarda zihnen ve bedenen sağlıklı gelişimi hedefleyen etkinlikler bütünü olarak kabul edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı (2018) 2018 beden eğitimi ve spor dersi öğretim programındaki en önemli değişikliğin, programın hedeflerine ulaşmada öğretmenler ve öğrencilere rehberlik sağlamak amacıyla FEK'nın kullanılması olduğunu belirtmiştir. FEK, beden eğitimi ve fiziksel etkinlikleri kapsayan TOPs kartlarından ilham alınarak destekleyici nitelikte oluşturulmuştur. FEK'nın işlevselliği hakkında ortaokul öğretmenleri ve öğrencilerine yönelik olarak yapılan çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bununla beraber FEK hem Sarı hem de Mor Kartlar grubunu bir arada konu alan hiçbir çalışma bulunmaması yani bütüncül bir değerlendirme yapılmamıştır. Bu araştırmada ortaokullarda beden eğitimi ve spor dersi öğretim programında öngörülen amaçlara FEK yoluyla ne düzeyde erişildiğinin belirlenmesi amaçlanmış ve bu sayede öğrenme öğretme süreci bağlamında bir etki oluşturmak hedeflenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, tipik durum örneklemesi yoluyla seçilen Batı Karadeniz bölgesinde yer alan bir ilde bulanan devlet okulundaki 5 ve 7. Sınıfları oluşturmaktadır. Her iki sınıf düzeyinde rastgele seçilen birer şube deney birer şube ise kontrol grupları olarak atanmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda yarı deneysel desenlerden Eşleştirilmiş Desen kullanılmıştır. Deneysel çalışma kapsamında, FEK kullanılarak hazırlanan ders planları ile deney gruplarında yer alan öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersi kazanımlarının gerçekleşme düzeyine etkisinin nasıl değişim gösterdiği incelenmiştir. Ön testin uygulanmasının ardından 8 haftalık çalışma başlatılmış ve son testin uygulanması ile toplamda 10 hafta süren çalışma sona ermiştir. Araştırma kapsamında nicel verilerin desteklemesi amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden de yararlanılmıştır. Bu amaçla çalışmanın başında beden eğitimi ve spor dersi öğretmenleri ile odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda mevcut durum öğretmenlerin bakış açısından analiz edilmiş ve sonuçlar çalışmanın ihtiyaç analizi olarak değerlendirilmiştir. Odak grup görüşmelerinde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin yansıtıcı günlükleri de araştırmanın nitel boyutuna katkı sağlamıştır. Araştırmada nicel verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Bu çalışmanın, programda yer alan öğrenme öğretme süreçlerine ve öğretmenlerin program okuryazarlığına katkıda bulunabileceği düşünülmüştür. Elde edilen sonuçların, karar alıcılar, öğretmenler, program geliştirme uzmanları ve Spor Bilimleri fakültelerinde görev yapan öğretmen eğiticilerine yararlı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Physical education and sports are recognized as a holistic set of activities aimed at fostering healthy mental and physical development in the evolving generation. The Ministry of National Education (2018) expressed that the most crucial change in the 2018 Physical Education and Sports Course curriculum was the introduction of Physical Activity Cards to guide teachers and students in reaching the program's objectives. The PACs was developed as a supportive tool, drawing inspiration from the TOPs cards covering physical education and activities. There have been very few studies focusing on the functionality of PACs for middle school teachers and students. Moreover, there hasn't been any comprehensive study encompassing both the Yellow and Purple Card groups within the PACs. This research aimed to determine the extent to which the envisaged objectives in the Physical Education and Sports Course curriculum in middle schools were achieved through PACs, intending to create an impact within the learning-teaching process. The research group comprised 5th and 7th grades from a state school located in a province within the Western Black Sea region, selected via typical case sampling. One experimental and one control group were randomly assigned at each grade level. The research employed a mixed-method approach. Within the quantitative aspect, a quasi-experimental design called the Matched Design was used. The experimental study examined how the level of realization of Physical Education and Sports course achievements among students in the experimental groups changed with the implementation of lesson plans prepared using PACs. An 8-week study commenced after the pre-test, concluding with the post-test after a total duration of 10 weeks. Additionally, Qualitative Research Methods were used to support the quantitative data. The study commenced with focus group interviews conducted with physical education and sports teachers. These interviews analyzed the current situation from the teachers' perspective, providing a needs analysis for the study. Semi-structured interview forms were utilized in these focus group discussions. Moreover, reflective diaries written by students in the experimental group contributed to the qualitative aspect of the research. The quantitative data obtained from the research were analyzed using the SPSS program, while qualitative data analyses were presented using content analysis and descriptive analysis. The results are expected to be beneficial to decision-makers, teachers, program development experts, and teacher trainers in Sports Sciences faculties.