Genç futbolcuların algıladıkları ebeveyn tarzlarının sporda antisosyal ve prososyal davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Young football players, sport, antisocial behaviors, prosocial behaviors, parents' perceived
  1. Tez No: 734237
  2. Yazar: ULAŞ SADIK BARDAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı; genç futbolcuların algıladıkları ebeveynlik tarzlarının (stillerinin) sporda antisosyal ve prososyal davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu yaşları 14 ile 19 arasında değişen toplamda 605 alt yapı futbolcusu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri ''Sporda Prososyal ve Antisosyal Davranışlar Ölçeği'' ve ''Ebeveynlik Algısı Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler 25.0 SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlere geçilmeden önce verilerin çarpıklık ve basıklık diğer bir değişle skewness ve kurtosis değerlerine bakılarak normal dağılımları kontrol edilmiştir. Analiz sonuçlarında göre verilerin normal dağlım gösterdiği tespit edilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini, ölçeklerden ve alt faktörlerden aldıkları puanların ortalamalarını, standart sapmalarını ifade etmek için betimleyici istatistiki teknikler kullanılmıştır. İki farklı grubun ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olup olmadığını test etmek için ilişkisiz örneklemler için t testi (Independent Samples t Testi), ikiden fazla grubun ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olup olmadığını test etmek için ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi (Tek Yönlü ANOVA) ve iki değişken arasındaki ilişkinin miktarını ve yönünü test etmek için ise basit doğrusal korelasyon (Pearson moment çarpım korelasyonu) testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; genç futbolcuların prososyal ve antisosyal davranış sergileme düzeylerine bakıldığında hem takım arkadaşlarına hem de rakip takıma prososyal davranış sergileme ortalamaları, antisosyal davranış sergileme ortalamalarından daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan genç futbolcuların anne-baba algılarının yüksek olduğu görülmektedir. Genç futbolcuların rakiplerine ve takım arkadaşlarına yönelik prososyal davranışlar sergilemeleri ile anne ve baba algıları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki söz konusu iken; rakiplerine ve takım arkadaşlarına yönelik antisosyal davranışlar sergilemeleri ile onların anne ve baba algıları arasında anlamlı fakat negatif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the relationship between the perceived parenting styles (styles) of young football players and their antisocial and prosocial behaviors in sports. Correlational research design, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consisted of a total of 605 football players aged between 14 and 19. The data of the study were collected using the“Scale of Prosocial and Antisocial Behaviors in Sports”and“Parenting Perception Scale”. The obtained data were analyzed using 25.0 SPSS package program. Before the analysis, the normal distribution of the data was checked by looking at the values of skewness and kurtosis, in other words skewness and kurtosis. According to the results of the analysis, it was determined that the data showed normal distribution. Descriptive statistical techniques were used to express the demographic characteristics of the participants, the averages and standard deviations of the scores they got from the scales and sub-factors.To test whether there is a statistically significant difference between the means of two different groups, t-test for unrelated samples (Independent Samples t-Test), to test whether there is a statistically significant difference between the means of more than two groups, one-factor analysis of variance for unrelated samples (One-Way) ANOVA) and the simple linear correlation (Pearson moment product correlation) test was used to test the amount and direction of the relationship between the two variables. According to the results of the research; When the prosocial and antisocial behavior levels of young football players are examined, the mean of prosocial behavior both to their teammates and to the opposing team is higher than the mean of exhibiting antisocial behavior. In addition, it is seen that the young football players participating in the research have high parental perceptions. While there is a significant and positive relationship between young football players' prosocial behaviors towards their opponents and teammates and their mother and father perceptions; It has been revealed that there is a significant but negative relationship between their antisocial behavior towards their rivals and teammates and their mother and father perceptions