Batı karadeniz bölgesi'ndeki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin egzersiz yapma durumları ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examination of Exercise Status and Attitudes Towards Healthy Nutrition of Teachers Working in Primary Schools in the Western Black Sea Region
  1. Tez No: 911288
  2. Yazar: MUHAMMET YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TURĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Spor, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin egzersiz yapma durumları ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunda rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 612 kişi yer almıştır. Veri toplama amacı ile araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formuna ek olarak, Tekkurşun-Demir ve Cicioğlu (2019) tarafından geliştirilen ''Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)'' kullanılmıştır. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezler, bağımsız örneklemler için t test, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, katılımcıların cinsiyet değişkenine sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarında herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the exercise status and attitudes towards healthy nutrition of teachers working in primary schools in the Western Black Sea region. The study group consisted of 612 individuals selected using random sampling method. In addition to the personal information form created by the researcher for data collection purposes, the“Healthy Eating Attitude Scale (HEAS)”developed by Tekkurşun-Demir and Cicioğlu (2019) was utilized. Hypotheses formulated within the scope of the study were tested using independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analysis methods. As a result of the findings, no significant difference was found in the attitudes towards healthy eating with respect to the gender variable of the participants (p>0.05).