İş mahkemeleri ve iş mahkemelerinde yargılama usulü
Labour courts and litigation in labour courts
- Tez No: 73424
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İş uyuşmazlıkları, özel bir mahkeme olan iş mahkemesinde çözüme bağlanır. İş Hukukunun işçiyi koruma ilkesi ve iş uyuşmazlıkları üzerinde uzmanlaşma ihtiyacı, genel yargı mercileri yarımda iş mahkemelerinin de kurulmasına zemin hazırlamıştır. Diğer taraftan, iş mahkemelerinde görülen davaların çabuk, kolay ve masrafsız biçimde çözüme kavuşturulması ihtiyacı da, bu mahkemelerde özel birtakım usul hükümlerinin kabul edilmesine neden olmuştur. Bugün iş mahkemelerinde kural olarak sözlü yargılama usulü, bazı hallerde ise özel usul hükümleri uygulanmaktadır. İş mahkemelerinde sözlü yargılama usulünün uygulanmasının nedeni, bu usulde davaların yazılı yargılama usulüne göre daha çabuk sonuca bağlanacağı varsayımıdır. Öte yandan, iş mahkemelerinde uyuşmazlıkların uzlaşma ile çözümlenmesi esastır. Çünkü, bu mahkemeler tabiatları itibariyle uzlaşma mercileridirler. Çalışmamızın birinci bölümünde, iş mahkemelerinin kuruluşuna neden ihtiyaç duyulduğu, iş mahkemelerinin teşkilatı ve bu mahkemelerdeki görev ve yetki sorunu ele alınacaktır. İkinci bölümde ise, iş mahkemelerinde uygulanan yargılama usulü, bu mahkemelere özgü farklılıklar da dikkate alınarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Labour disputes are settled at some special courts which are called labour courts. The principle of showing favour to labourers in labour law and the need for specializing on labour disputes have stimulated establishing of labour courts beside the ordinary ones. On the other hand, the need for settling the disputes-heard at the labour courts-quickly,easily and inexpensively has caused some special ways of litigation to be applied at these courts. Today, as a rule, oral procedure and in some situations special procedure rules are applied at labour courts. It is because of the quickness of the oral procedure why it is preferred to the ordinary one. And also, it is desired to settle the disputes with conciliation in the labour courts. Because these courts are naturally, the authorities of conciliation. In the first chapter of this work; the need for establishing labour courts, the organization of them and the problem of jurisdiction and competence will be explained. In the second chapter, the civil procedure applied at labour courts will be investigated while considering their very own differences.