İş yargısı
Labor courts procedure
- Tez No: 81747
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZET İş mahkemeleri bireysel iş uyuşmazlıkları konusunda uzman mahkemelerdir. Tezimizde Türk iş mahkemeleri tarafından uygulanan yargılama usulü incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda öncelikle iş hukuku alanında uzmanlaşmış yargıçların gerekliliği ve iş yargılamasında çabukluğun önemi vurgulanmıştır. Daha sonra ise, Türk iş mahkemelerinde uygulanan yargılama usulü, davanın açılmasından başlanarak temyize kadar adım adım incelenmeye çalışılmış ve yürürlükteki iş yargılaması usulünün sorunlarına ilişkin bazı çözüm önerileri getirilmeye çaba gösterilmiştir. Tezde üzerinde durulan başlıca noktaları şöylece özetlemek mümkündür. Türk iş hukuku sisteminde iş mahkemelerinin nasıl ve nerede kurulacaklarına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Uygulamada iş mahkemeleri diğer mahkemeler gibi, Adalet Bakanlığının kararı ile kurulmaktadır. Oysa bu kararı, Adalet ve Çalışma Bakanlıklarının, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun görüşünü de alarak birlikte vermeleri isabetli olacaktır. Gelişmiş ülkelerin yargılama sistemleri incelendiğinde iş mahkemelerinin genellikle biri profesyonel, ikisi işçi ve işveren temsilcileri olmak üzere üç yargıçtan oluştuğu görülmektedir. Buna karşılık Türk iş mahkemeleri meslekten olan tek yargıçtan oluşmaktadır. Henüz erken olmakla birlikte, sendikacılığın gelişmesini tamamlaması koşuluyla Türkiye'de de bu yapılanmanın benimsenmesi isabetli bulunmaktadır.295 İş Mahkemeleri Kanununa göre, iş mahkemeleri, İK'nuna göre işçi sayılanlarla işveren veya işveren vekilleri arasındaki hak iddialarından doğan hukuk uyuşmazlıklarına bakmakla görevlidir (m.1). Bu uyuşmazlıklarda iş mahkemeleri münhasır yetkilidir. Ancak, İMK'nun göreve ilişkin hükümleri bugün modern iş hukukunun ihtiyaçlarına cevap veremez duruma gelmiştir. Dolayısıyla yenilenmesi gerekmektedir. Aynı şekilde Kanunun yetkiyi düzenleyen 5. maddesinin de gözden geçirilmesine ihtiyaç vardır. İş Mahkemeleri Kanunu iş yargılaması usulüne ilişkin bazı özel hükümleri içermektedir. Ancak, bu hükümler iş yargılamasının kolaylık ve çabukluk ilkelerine yeterince hizmet edemez durumdadır. Bu eksikliğin giderilmesi için hakimlerin re'sen araştırma yetkisi ile donatılması ve ön inceleme kurumunun kabulünde yarar vardır. Türk iş mahkemeleri sistemi sadece temyiz kanun yolunu kabul etmektedir. İlk derece mahkemelerinin kararlarına karşı hükmün tefhiminden itibaren sekiz gün içerisinde temyiz başvurusunda bulunulabilir. Bu kısa temyiz süresi iş yargısının basitlik ve çabukluk ilkelerine uygundur. Karar düzeltme yolu ise, iş yargılamasında kapalı tutulmuştur. Fakat bu kanun yolunun bütünüyle reddinin isabetli olup olmadığı öğretide tartışmalıdır. Sonuç olarak belirtilmelidir ki, Türk iş yargılaması sisteminin acilen yeniden yapılandırılmasına ve iş yargılaması usulünde bazı yeni kurumların benimsenmesine ihtiyaç vardır. Bu çerçevede iş mahkemeleri yargıçlarının özel eğitim alarak uzmanlaşmaları da önemli bir yer tutmaktadır. ???.?*>%
Özet (Çeviri)
SUMMARY Labor courts are competent to resolve labor disputes over rights. In this thesis procedure of grievance disputes which is carried out by Turkish labor courts has been tried to be analyzed. Firstly necessity of judges who are competent in the field of labor law and importance of quickness of grievance procedure have been emphasized. After that the legal procedure of Turkish labor courts has been explained step by step from the beginning of the file to the end of the appeal. Mean while some suggestions have been put forward in accordance with the problems of current grievance procedure. Some important points we stressed on in the study can be mentioned as follows; in Turkish labor law system there isn't any special rule where and how labor courts are to be established. In practice labor courts are established the same as ordinary civil courts by the decision of ministry of justice. But our analysis has shown that the decision of establishment of a new labor court should be taken together by the Ministry of Justice and the Ministry of Labor and Social Security. On the other hand the Supreme Council of Judges and Public Prosecutors should be also involved in the decision making process by its opinions. In developed countries' legal procedure systems labor courts usually consist of three judges, one professional judge and two lay judges one of them appointed by the trade unions and the other by the employers associations. Whereas Turkish labor courts serve with only one judge. It can be suggested that in the future, subject to the improvement of trade292 unionism, lay judges should take part in the Turkish labor courts as it is in the developed countries. According to Turkish Labor Courts Act sec.1, conflicts that should be resolved before the labor courts are the grievance disputes between employees who are in the coverage of the Labor Cod and employers or their representatives. In those cases labor courts have an exclusive jurisdiction. The jurisdiction of labor courts drown by the Labor Courts Act has become insufficient for today's modem social needs. Section 5 of the Labor Courts Act ruling the geographical jurisdiction of the labor courts also needs a rearrangement. Turkish Labor Courts Act contains some special provisions for the legal procedure of labor disputes. But those rules are insufficient to serve to the principles of simplicity and rapidity of industrial procedural law. In order to meet those deficiencies judges must be deck out with the authority of collecting evidence on his own initiative and a new step of pre-examination of the case before the trial should be introduced. Turkish Labor court system recognizes only one form of appeal. Decisions of the courts of first instance may be appealed to the Court of Cassation with in the 8 days beginning from the pronouncement of the verdict. This quite short appeal period complies with the principle of rapidity of labor courts procedure. Correction of decision is not recognized by Turkish labor court system. But fully non-recognition of that form of appeal is contradictory in doctrine.293 In conclusion it can be said that Turkish labor court system urgently needs a restructuring, and some new institutions of modern labor courts procedure must be introduced. Lastly it should be mention that in this context training of labor courts judges takes an important place.