Study of the relationship between hepcidin levels, iron status and some biochemical parameters in Iraqi patients with anemia disease
Iraklı anemiye hastalarında hepsidin düzeyleri, demir durumu ve bazı biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 734253
  2. Yazar: RUSUL ABBAS FADHIL AL-EMRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. RAGHAD HAMDAN ABDULGHAFOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hepsidin hormonu anemisi olan gebeler ile araştırma grubunun genel özellikleri arasında ilişki olup olmadığını görmek. Anemik gebe hastaların (26.95.3) ve kontrollerin (25.334.19) yaşları benzerdi. Hepsidin hormonu seviyeleri hastalar ve kontroller arasında büyük farklılıklar göstermiştir. Bir hastanın TIBC'si, demir eksikliğini belirlemek için bir referans aralığıyla karşılaştırılır. Bu yeni bulgular, demir eksikliği anemisi ile diğer mikrositik anemiler arasında ayrım yapılmasına yardımcı olur. Hastalar ve kontroller arasındaki ferrtin seviyelerindeki istatistiksel olarak anlamLı farklılıklar, 0,001'den küçük P değerleridir. Bir kadının anemisi, hamilelik anemisi ile ilgisizdir. anemik hastaların hematolojik bir parametrede sağlıklı bir kontrol grubuyla karşılaştırılması Bunun hastalar ve kontroller arasında farklı olduğu gösterildi. Kontrol, anemik, hamile ve hamile olmayan kadınlar arasında HCT Hb MCV MCH ve RDW'de anlamLı bir fark vardı. Mevcut çalışmada hepsidin, demir, TIBC ve ferritin ile koreledir. Hepsidin ile TIBC (r=0.443, P=0.001) ve demir (r=0.491, P=0.001) arasında güçlü bir ilişki görüldü. Hepsidin ile Hb, RBC, MCV ve MCH arasında pozitif bir bağlantı varken, RDW ile negatif bir ilişki vardır (r=0.567, P=0.001).
Özet (Çeviri)
To see whether pregnant women who are anemic for Hepcidin hormone and the research group's general characteristics correlate. The age of anemic pregnant patients (26.95.3) and controls (25.334.19) was similar. The levels of hepcidin hormone differed greatly between patients and controls. The TIBC of a patient is compared to a reference range to identify iron deficiency. These new findings help differentiate between iron deficiency anemia and other microcytic anemias. Statistically significant differences in ferrtin levels between patients and controls are P-values less than 0.001. A woman's anemia is unrelated to her pregnancy anemia. comparing anemic patients to a healthy control group on a hematological parameter This was shown to be different between patients and controls. There was a significant difference in HCT Hb MCV MCH and RDW between control, anemic, pregnant and non-pregnant women. In the current study, hepcidin correlated with iron, TIBC, and ferritin. A strong association was seen between hepcidin and TIBC (r=0.443, P=0.001) and iron (r=0.491, P=0.001). While there is a positive link between Hepcidin and Hb, RBC, MCV, and MCH, there is a negative correlation with RDW (r=0.567, P=0.001).