Association the level of hepcidin, iron status, oxidative stress with inflammatory biomarkers in chronic renal disease hemodialysis patients
Kronik böbrek hemodiyaliz hastalarında hepsidin düzeyi, demir durumu ve oksidatif stresin inflamatuar biyobelirteçlerle ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 832752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GORAN QADER OTHMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH), böbrek fonksiyonlarının bozulması ve çeşitli ilişkili komplikasyonlar ile karakterize edilen önemli bir küresel sağlık sorunu olarak devam etmektedir. Hemodiyaliz, KBH'nin ileri evrelerinin yönetiminde kritik bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Bu alanlardan biri, kronik böbrek hastalığı hemodiyaliz hastalarında hepsidin, demir durumu, oksidatif stres ve enflamatuar belirteçler arasındaki ilişkidir. Çalışmanın amacı, hemodiyaliz hastalarında lipid profili, elektrolitler, CR-protein, IL-6, oksidatif stres ve melatonin gibi parametrelerin ve biyobelirteçlerin ilişkisini ve seviyelerini belirlemekti. Araştırmaya yaşları 35 ile 70 arasında değişen kadın ve erkek toplam 120 gönüllü birey dahil edildi. Bu katılımcılara ait veriler Nisan-Ekim 2021 döneminde Irak'ın Kerkük kentindeki Kerkük Genel Hastanesinde toplandı. Çalışma katılımcıları, iki ana gruba ayrıldı: birinci grupta yer alan 80 hasta birey, 40 birey böbrek yetmezliği tedavisi görenler ve 40 hasta tedavi görmeyenler olarak iki gruba ayrılırken, kontrol olarak hizmet edecek 40 sağlıklı birey ikinci grubu oluşturdu. 80 hasta arasındaki cinsiyet dağılımının incelenmesinin sonuçları, bunların 46'sının (%57,5) erkek ve 34'ünün (%42,5) kadın olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Chronic renal disease (CRD) remains a significant global health concern, characterized by impaired kidney function and various associated complications. Hemodialysis has become a critical treatment modality for managing advanced stages of CRD. One such area of interest is the relationship between hepcidin, iron status, oxidative stress, and inflammatory biomarkers in chronic renal disease hemodialysis patients. The study goal was to determine the relationship and levels of parameters and biomarkers such as lipid profile, electrolytes, CR-protein, IL-6, oxidative stress, and melatonin in hemodialysis patients. The study included a total of 120 volunteers, both male and female, within the age range of 35 to 70 years old. These participants were collected at the Kirkuk General Hospital in Kirkuk, Iraq, during the period from April to October 2021. The study participants were divided into two main groups: 80 patients, further subdivided into 40 individuals undergoing treatment for renal failure and 40 patients without any treatment, and a second group consisting of 40 healthy subjects to serve as a control. The results of the examination of gender distribution among 80 patients revealed that 46 (57.5%) were male, whereas 34 (42.5%) were female.