Grand slam turnuvalarında tek erkekler toprak kort ve çim kort karşılaşmalarında tenisçilerin bazı teknik değişkenlere ve taktik profillerine göre analizi
Analysis of tennis players based on a set of technicalvariables and tactical profiles for men's singles matches onclay and grass in grand slam tournaments
- Tez No: 734272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL KAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tenis branşı dünya genelinde en çok izlenen, sevilen, takip edilen ve oynanan spor dallarından biridir. ATP, WTA, Tenis Olimpiyat Organizasyonları gibi birçok müsabaka düzenlenmektedir. Bu turnuvaların en büyükleri Grand Slam turnuvalarıdır. Ayrıca her tenis turnuvası farklı bir zeminde oynanmaktadır. Her zemin için tenisçiler, farklı oyun tarzı, oyun stratejisi ve oyun tekniği geliştirmeleri ve bu farklı zeminlere uyum sağlamaları gerekmektedir. Çalışmamız erkek tenisçilerde iki farklı zeminde bazı teknik ve taktik beceri profillerini değişken parametrelerle müsabaka süresince analizlerini amaçlamaktadır. Araştırma müsabakanın şartlarına uygun şekilde oluşturulmuştur. Bu çalışmada tenisçilerin müsabaka şartlarındaki teknik ve taktik düzeylerini değerlendirmek için tekler müsabakası ele alınmıştır. Müsabaka süresince sporcuların maç içindeki teknik vuruş verileri müsabakanın resmi internet sayfasından alınarak yaptıkları vuruşlar ve puanlar istatiksel olarak kaydedilmiştir. Yapılan bu vuruşları doğru bir şekilde tespit edebilmek için turnuvaların resmi internet sayfalarındaki kayıtlar kullanılmıştır. Elde edilen veriler ortalama ve standart sapma SPSS 20 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağıldığı, basıklık ve çarpıklık değerlerinin ±1.5 aralığında ve verilerin normal dağılım sergilediği görülmüştür. Toprak ve çim olmak üzere iki farklı zeminde düzenlenen Roland Garros ve Wimbledon turnuvalarından elde edilen verilerin karşılaştırılması için bağımsız örneklem T-testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi ise 0.05 olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre teknik ve taktik değişkenlerde iki farklı zemin arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür Yapılan bu çalışma doğrultusunda müsabakanın düzenlendiği kortların zemini oyuncuların teknik ve taktik becerilerini etkilediği, ortaya çıkan bu durumun oyuncuları teknik ve taktik beceri değişikliğine gitmeye zorladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tennis is one of the most watched, admired, followed and played sports in the world. Many competitions, including the ATP, WTA and Olympic tennis organisations, are held around the world, with the Grand Slam tournaments being the most significant. As each tennis tournament is played on a different surface, tennis players need to develop different playing styles, game plans and playing skills to adapt to these different surfaces. The present study aims to investigate some technical and tactical skill profiles of male tennis players playing on two different courts with variable parameters. This study was conducted in accordance with the competition rules. Singles tournament is discussed here to evaluate the technical and tactical abilities of tennis players under competitive conditions. During the tournament, the athletes' technical stroke data was retrieved from the tournament's official website and the strokes and points scored were recorded statistically. To accurately determine these strokes, the records on the official websites of the tournaments were used. The data obtained was analysed using the mean and standard deviation of the SPSS 20 programme. It was found that the data was normally distributed as the kurtosis and skewness values were in the range of 1.5 and the data had a normal distribution. The independent sample T-test was applied to compare the data from the Roland Garros and Wimbledon tournaments played on two different surfaces: Clay and grass. The significance level was set at 0.05. According to the study results, it was found that there were statistically significant differences in technical and tactical variables between two different surfaces It was concluded that the surface of the tennis court on which the competition is played influences the technical and tactical skills of the players and forces them to adjust their technical and tactical skills.