Farklı zeminlerde oynanan tenis müsabakalarının analizi
Analysis of tennis competitions played on different grounds
- Tez No: 650028
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN REVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmanın amacı 2019 Grand Slam tenis turnuvalarında (Avustralya açık, Fransa açık, Wimbledon, Amerika açık) tekler kategorisinde oynayan erkek ve kadın tenisçilerin farklı kort zeminlerine göre maç istatistiklerinin analizini yapmaktır. Müsabakalar süresince sert zeminde oynanan (Amerika Açık ve Avustralya Açık) 250 tek erkekler, 252 tek kadınlar, toprak zeminde oynanan (Fransa Açık) 127 tek erkekler, 122 tek kadınlar ve çim zeminde oynanan (Wimbledon) 127 tek erkekler, 126 tek kadınlar olmak üzere toplam toplam 1004 müsabaka analiz edilmiştir. Bu kazanılan müsabakalarda; doğrudan puan kazandıran servis, çift hata, 1. servisten kazanılan puan, 2. servisten kazanılan puan, servis kırma puanı, basit hata, doğrudan kazanılan puan, toplam puan, en hızlı servis ve maç süresi değişkenleri değerlendirilmeye alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 22.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Basıklık ve Çarpıklık (Kurtosis -Skewness) Kat sayıları aralığı ile kontrol edilmiş, söz konusu aralığın +1.5 ve -1.5 değerlerini aşmadığından, verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden dolayı ikili küme karşılaştırmaları için bağımsız grup t testi, ikiden fazla küme karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucu anlamlı farklılıkların kaynağını belirlemek üzere Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the match statistics of male and female tennis players in the singles category in the 2019 Grand Slam tennis tournaments (Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open) according to different court surfaces During the competitions, 1004 competitions made up of 250 men's singles and 252 women's singles played on hard court (US Open and Australian Open); 127 men's singles and 122 women's singles played on the clay court (French Open); and 127 men's singles and 126 women's singles played on grass court(Wimbledon), were analyzed. In those competitions won; variables including ace, double fault, 1 serve won points, 2.serve won points, break points, unforced errors, winner, total points, fastest serve speed and match duration were evaluated. SPSS 22.0 statistical package program was used to evaluate the data and find the calculated values. Data are summarized by giving means and standard deviations. Whether the data showed a normal distribution was checked with the range of Kurtosis and Skewness Coefficients, and it was determined that the data were normally distributed, since the range did not exceed +1.5 and -1.5. As the data showed normal distribution, independent group t-test was used for pairwise set comparisons, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for comparisons of more than two sets. Tukey HSD multiple comparison test was used to determine the source of significant differences as a result of ANOVA. The level of significance in the study was taken as 0.05.