Karpuz yetiştiriciliğinde farklı malç materyallerinin yabancı ot kontrolü üzerine etkileri
Effects of different mulch materials on weed control of watermelon production
- Tez No: 734294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Farklı malç materyallerinin yabancı otlanmaya ve karpuz verimine olan etkilerinin araştırılması amacıyla 2019 yılında Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüs yerleşkesinde yürütülmüştür. Araştırmada Crimson Sweet karpuz çeşidi kullanılmıştır. Malçlama materyali olarak ise yulaf samanı, torf, talaş, taze çim atıkları (Festuca arundinacea %50, Lolium perenne %35, Poa pratensis %15 karışımı), çürümüş çim atıkları, keten ve keçe kullanılmıştır. Araştırma 9 karakterli ve 4 tekerrürlü olacak şekilde tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Uygulamaların karpuz verimi ve bazı verim unsurlarına olan etkisini belirlemek için; meyve verimi (kg/da), bitki başına verim, meyve ortalama ağırlığı, çapı (cm), uzunluğu (cm), suda çözünebilir kuru madde miktarı ve yabancı otlanmaya etkisi kıyaslanmıştır. Araştırma sonucunda deneme alanında bulunan yabancı otlar olan içerisinde en fazla yoğunluğu tespit edilen ilk 5 yabancı ot türü: sirken (C. album), kırmızı köklü tilki kuyruğu (A. retroflexus), boz ot (H. europeum), kızılbacak (C. botrys), kara pazı (A. hortensis) olarak bulunmuştur. Yapılan analiz sonucunda malçlamanın yabancı ot kuru ağırlığı, karpuz ağırlığı ve meyve verimi, bitki başına verim, meyve ortalama ağırlığı, meyve çapı, meyve uzunluğu ve suda çözünebilir kuru madde miktarı üzerine olan etkileri %1 düzeyinde önemli bulunmuştur. Malç parsellerinde en yüksek verimler sırasıyla çim 3.717 kg/da ve yulaf samanında 3.434 kg/da elde edilmiştir. Malç uygulmaların yabancı otlanma üzerindeki etkilerinde ise keten ve keçe malç uygulamaların yabancı otların tamamiyle kantrol altına alındığı belirlenmiştir. Diğer verim unsurları arasında ise önemli bir fark olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak en yüksek verim ve değerler yabancı otsuz parselerden elde edilmişken sonrasında saman ve taze çim malç uygulama parsellerinden elde edilmiştir. En düşük veriler ise yabancı otlu parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Iğdır University Şehit Bülent Yurtseven Campus in 2019 to investigate the effects of different mulch materials on weed control and watermelon yield. Crimson Sweet watermelon seeds cultivar were used in the research. Oat straw, peat, sawdust, grass fresh wastes (Festuca arundinacea 50%, Lolium perenne 35%, Poa pratensis 15% mixture), rotten grass wastes, flax and felt were used as mulching materials. The research was established according to the completely randomized blocks design with 9 characters and 4 replicates. To determine the effect of applications on watermelon yield and some yield components; Yield per plant, fruit average weight, diameter (cm), length (cm), amount of water-soluble dry matter and effect on weed. As a result the top 5 weed species; lambsquarters (C. album), the red-rooted pigweed (A. retroflexus), the brown grass (H. europeum), oak goosefoot (C.botrys) mountain spinach (A. hortensis) were found in the experimental area. As a result of the analysis, the effects of mulching on weed dry weight, watermelon weight and fruit yield, yield per plant, average fruit weight, fruit diameter, fruit length and amount of water-soluble dry matter were found to be significant at the level 1%. It was observed that there was no significant difference between the other yield elements. As a result, while the highest yield and values were obtained in the weed-free plot, followed by hay and grass mulching plots. The lowest data were obtained on the weedy plots.