Sağlık kurumlarında dış kaynak kullanımı yoluyla hizmet alımı: Sistematik bir inceleme
Service procurement by outsourcing in health institution: A systematic revi̇ew
  1. Tez No: 734306
  2. Yazar: TUĞBA KIZILYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL KORAY ALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkemizde son yıllarda gelişen teknoloji ve değişen sosyo-ekonomik faktörler neticesinde dış kaynak kullanımı daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Dış kaynak kullanımı, sağlık kurumlarının kendilerine rekabet üstünlüğü sağlayan etkinliklere odaklanmaları ve asıl etkinlik sahalarına girmeyen konularda ise spesifik açıdan o konuda profesyonelleşmiş dış yüklenicilerden faydalanmalarını öngören çağdaş bir yönetim metodudur. Bu çalışmada günümüzde sağlık kurumlarında yaygın bir şekilde kullanılan dış kaynak kullanımı uygulamalarının kurumsal yönetim ve maliyet stratejileri üzerindeki etkisine yönelik kapsamlı bir literatür taraması yapılması amaçlanmaktadır. Dünyada sağlık kurumlarında farklı uzmanlık alanlarında uygulanan dış kaynak kullanımı uygulamalarının amaçları, kurumları dış kaynak kullanımına yönlendiren etkenler, mevzuatsal dayanaklar kapsamında gerçekleşme süreci detaylandırmıştır. Araştırmanın metodoloji kısmında ise meta analizi yönteminden yararlanılarak yerli ve yabancı alan yazında sağlık kurumlarında dış kaynak kullanımına yönelik yapılmış birbirinden bağımsız birden çok araştırmanın sonuçları birleştirilmiştir. Elde edilen araştırma bulguları dış kaynak kullanımının kurumlara sağladığı avantaj ve dezavantajları bütüncül bir çerçeve halinde sunması sebebiyle önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, as a result of developing technology and changing socio-economic factors in recent years, outsourcing has started to be used more frequently. Outsourcing is a modern management method that requires healthcare institutions to focus on activities that provide them with a competitive advantage and to benefit from external contractors that are professionalized in a specific way in matters that do not fall within their main field of activity. In this study, it is aimed to conduct a wide literature review on the effect of outsourcing practices, which are widely used in health institutions today, on institution management and costs. The purposes of outsourcing practices applied in different fields of expertise in health institutions around the world, the factors that lead institutions to outsourcing, and the realization process within the scope of legislative bases have been detailed. In the methodology part of the research, the results of multiple independent researches made on the use of outsourcing in health institutions in the domestic and foreign literature were combined by using the meta-analysis method. The research findings obtained are important because they present the advantages and disadvantages of outsourcing to institutions in a holistic framework.