Tokat Narince salamura asma yapraklarının ağır metal içeriğinin, bazı fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of heavy metal content, some physicochemical and microbiological characteristics of Tokat Narince brine vine leaves
  1. Tez No: 734307
  2. Yazar: MERVE ZENGİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada Tokat yöresinde endüstriyel ve geleneksel olarak üretilen 15 farklı yerden temin edilen Narince Salamura Asma yaprağının fizikokimyasal özellikleri, toplam fenolik madde miktarları, antioksidan kapasiteleri, bazı mikrobiyolojik özellikleri (toplam aerobik mezofilik canlı, laktik asit bakterleri, koliform grubu bakteriler ve toplam maya küf) ve ağır metal içeriği (Zn, Ni, Cd, Cr, Mn, Cu, Ca, Pb) belirlenmiştir. Salamura asma yapraklarında sertlik 0.043-0.177 N aralığında saptanıştır. Renk analizi sonucu salamura asma yapraklarının L değeri 27.89-43.17; a değeri -1.11 ile 3.99; b değeri 25.70-44.91 aralığında tespit edilmiştir. Örneklerin pH değeri 3.22-5.19; toplam asitlik laktik asit cinsinden %0.11-1.95; tuz miktarı ise %2.98-17.97 aralığında tespit edilmiştir. Toplam fenolik bileşik ve antioksidan kapasite tayini için yaprakların %70 metanol, %80 etanol, saf su ekstraktları kullanılmıştır. Toplam fenolik madde miktarı bu çözücülere göre sırasıyla 4.32-10.07 mg GAE/g; 5.13-14.14; 1.33-5.32 mg GAE/g aralığında tespit edilmiştir. Katyon radikali giderme aktivitesi (ABTS) bu çözücülere göre sırasıyla 2.88-17.98 mg TE/g; 1.73-16.29 mg TE/g; 0.26-3.41 mg TE/g aralığında belirlenmiştir. Serbest radikali giderme aktivitesi (DPPH) bu çözücülere göre sırasıyla 8.63-12.44 mg TE/g; 9.71-13.13 mg TE/g, 10.11-12.92 mg TE/g aralığında tespit edilmiştir. Salamura asma yapraklarında 7 örnekte herhangi bir mikrobiyolojik gelişme olmamıştır. Koliform grubu bakteriler ise sadece 2 örnekte belirlenmiştir. Salamura yaprakların toplam aerobik mezofilik canlı koloni sayıları 5.05*103-1.54*108 kob/g; toplam maya küf canlı 9.5*102-1.17*108 kob/g; laktik asit bakterileri 7.1*101-5.5*105 kob/g aralığında tespit edilmiştir. Salamura asma yapraklarda kadmiyum (Cd), krom (Cr) ve kalsiyum (Ca) tespit edilebilir düzeyin altında çıkmıştır. Nikel (Ni) sadece 1 örnekte 2.30 ppm olarak tespit edilmiştir. Çinko (Zn) elementi 3.02-28.39 ppm, mangan (Mn) elementi 1.65-24.14 ppm, bakır (Cu) elementi 7.24-38.60 ppm, kurşun (Pb) elementi 0.58-1.55 ppm aralığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, we have determined the physicochemical properties, total phenolic substance amounts, antioxidant capacities, some microbiological properties (Total aerobic mesophilic organisms, lactic acid bacteria, coliform bacteria and total yeast- mold) and heavy metal content (Zn, Ni, Cd, Cr, Mn, Cu, Ca, Pb) of Narince Brine Vine leaves produced by industrial and traditional methods and obtained from 15 different places in Tokat region. The hardness of the pickled vine leaves was determined in the range of 0.043-0.177 N. As a result of color analysis, the L value of the pickled vine leaves was detected in the range of 27.89-43.17; a value in the range of -1.11 to 3.99; and b value in the range of 25.70-44.91. The pH of the samples was detected in the range of 3.22-5.19; total acidity in terms of lactic acid in the range of 0.11-1.95%; the salt amount in the range of 2.98-17.97%. For the determination of total phenolic compounds and antioxidant capacity, 70% methanol, 80% ethanol and pure water solvents were used. The total amount of phenolic substance according to these solvents is detected in the range of 4.32-10.07 mg GAE/g; 5.13-14.14; 1.33-5.32 mg GAE/g, respectively. The cation radical scavenging activity (ABTS) amounts according to these solvents is detected in the range of 2.88-17.98 mg TE/g; 1.73-16.29 mg TE/g; 0.26-3.41 mg TE/g respectively; The amount of free radical scavenging activity (DPPH) amounts according to these solvents is detected in the range of 8.63-12.44 mg TE/g ; 9.71-13.13 mg TE/g , 10.11-12.92 mg TE/g respectively. Microbiological development could not be detected in 7 pickled vine leaves. While the coliform bacteria were observed in only 2 sample. Total aerobic mesophilic living colony numbers in pickled vine leaves were detected in the range of 5.05*103-1.54*108 cfu/g; total yeast mold liver was detected in the range of 9.5*102-1.17*108 cfu g cfu/g; total lactic acid bacteria were detected in the range of 7.1*101-5.5*105 cfu/g. Cadmium (Cd), chromium (Cr) and calcium (Ca) in pickled vine leaves were below detectable levels. Nickel (Ni) was determined as 2.30 ppm in only one sample. Zinc (Zn) element is in the range of 3.02-28.39 ppm; manganese (Mn) element is in the range of 1.65-24.14 ppm; copper (Cu) element is in the range of 7.24-38.60 ppm; lead (Pb) element was detected in the range of 0.58-1.55 ppm.