Evaluation study of adropin and glutamic acid decarboxylase in Iraqi children with type 1 diabetic patients
Tip diyabetli Iraklı çocuklarda adropin ve glutamik asit dekarboksilaz değerlendirme çalışması
- Tez No: 734348
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSHRA HAMEED AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, tip 1 diyabetli hastalarda adrobin, GAD ve anti GAD düzeylerini belirlemeyerek sağlıklı bir grupla karşılaştırmak, T1DM hasta grubunda serum adropin hormonu ile glutamik asit dekarboksilaz, antiGAD, FBS, HbA1c, İnsülin, C-peptid, T3, T4, TSH, TC, TG, HDL, VLDL ve LDL düzeyleri arasındaki ilişkiyi bulmak üzere T1DM'li hastalarda ve kontrol grubunda FBS, HbA1c, İnsülin, C-peptid, T3, T4, TSH düzeylerindeki değişiklikleri belirlemektir, Çalışmaya dahil edilen toplam 180'di ve iki gruba bölündü. Grup I kontrol grubu, 90 normal sağlıklı bireyden, grup II ise tip-1 diabetes mellitus T1DM öyküsü olan 90 hastadan oluşuyordu. Çalışma, her iki grup için (4-18) yaş arasındaki denekleri içerirken numuneler Aralık (2021) ile Şubat (2022) arasında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to determine the levels of adrobin, GAD and anti GAD in patients with type 1 diabetes and to compare with a healthy group, as well as to determine the changes in FBS, HbA1c, Insulin, C- peptide, T3, T4, TSH levels in patients with T1DM. Control group so that to find the correlation between serum adropin hormone and glutamic acid decarboxylase, antiGAD, FBS, HbA1c, Insulin, C- peptide, T3, T4, TSH, TC, TG, HDL, VLDL and LDL levels in T1DM patients group. The total number of subjects included in the study was 180 and divided into two groups. Group I was consisting 90 normal healthy subjects as controls while group II was consisting 90 patients with a history type-1 diabetes mellitus T1DM. The study included subjects of age in between (4-18) years for both groups. samples was Collected from December (2021) to February (2022).