Obezite ve gebeliği olan kadınlarda yağ ve plasental dokularda Gasdermin-D ve Panneksin-1 proteinlerinin incelenmesi
- Tez No: 734361
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmanın genel araştırma konusu kadın üreme sağlığını iyileştirme girişimi olarak“hamile kadın sağlığını geliştirme”olarak belirlenmiştir. Maternal obezite hem anne hem bebek için artan risk demektir. Bu kapsamda çalışmada, obezite olan gebeliklerde maternal yağ ve plasental doku örneklerinin gasdermin-D (GSDMD) ve panneksin-1 (Panx1) proteinlerinin ekspresyonları incelenerek obez kadınlarda gebelikte gelişen olayların patogenezinin anlaşılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastenesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Aralık 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında başvuran ve sezaryen ile doğum yapan term gebeliği olan, 20-35 yaş araşındaki hastalar aydınlatılmış onam ile bilgilendirilerek kabul etmeleri durumunda dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKI(Vücut Kitle İndeksi) gravide, parite, vajinal ve sezaryen doğum sayıları, mevcut kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar gibi veriler kaydedildi. Hastalar VKI'lerine göre 3 gruba ayrıldı. Doğum sonrası sezaryen esnasında alınan plesanta ve omentum biyopsisi uygun koşullarda saklanarak dokularda biyokimyasal ve histolojik incelemeler yapıldı. Elde edilen sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma gruplar arasında sosyodemografik özellikler, antropometrik ölçümler, sigara kullanımları ve komorbiditeler, sezaryen ile doğan bebeklerin doğum kiloları, APGAR değerleri, doğumdaki pH değerleri, YYBÜne yatış bilgileri gibi temel klinik parametreler açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Gruplar arasında plasenta doku homojenatlarında bulunan Panx1 veGSDMD protein ifadelenmeleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The general research topic of this study was determined as“improving pregnant women's health”as an attempt to improve women's reproductive health. Maternal obesity means increased risk for both mother and baby. In this context, it was aimed to understand the pathogenesis of pregnancy events in obese women by examining the expressions of gasdermin-D and pannexin-1 proteins in maternal fat and placental tissue samples in pregnancies with obesity. Materials and Methods: Patients aged 20–35 years with a term pregnancy who applied to the Health Sciences University Haseki Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic between December 2021 and April 2022 and delivered by cesarean section were included in this prospective study if informed consent was obtained.Data such as age, gender, height, weight, BMI (Body Mass Index), gravida, parity, the number of vaginal and cesarean deliveries, current chronic diseases, and medications of the patients were recorded. The patients were divided into 3 groups according to their BMI. Placenta and omental biopsy taken during postpartum cesarean section were stored under appropriate conditions, and histopathological and biochemical examinations were performed on the tissues. The obtained results were compared according to the groups. Results: There was no significant difference between the study groups in terms of sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, smoking and comorbidities, birth weight of babies delivered by cesarean section, APGAR values, pH values at birth, and NICU admission (p>0.05). There was no significant difference between the Panx1 and GSDMD protein expressions in placenta tissue homogenates between the groups (p>0.05).