Gerçek zamanlı görüntü işleme kullanılarak kartezyen robot ile fotolitografide maske hizalama
Mask alignment in photolithography with cartesian robot using real-time image processing
  1. Tez No: 734360
  2. Yazar: MEHMET ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ANUTGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında, yarı iletken teknolojisinin temelini oluşturan aygıtların (transistör dizinleri, entegre devreler, vb.) üretim süreçlerindeki kritik aşamalarda kullanılan maske hizalayıcının üretimi amaçlanmaktadır. Bu teknolojiyi geliştirmek ve projenin Türkiye'deki laboratuvarlara taşınabilir hale gelmesini sağlamak hedeflerimiz arasındadır. Cihazın yarı otomatik veya tam otomatik bir yapıda olması ve istenilen işlemlerin büyük bir bölümünü önceden verilen komutlar sayesinde otonom olarak gerçekleştirmesi hedeflenmektedir. Gelişmeye açık olan bu sistemin kontrol bloğu, görüntü işleme ve geribesleme algoritmalarının etkin yazılım ile istenilen komutları eksiksiz yerine getirmesi sonucunda daha hassas hizalamaların yapılması planlanmaktadır. Bu sayede, geliştirmiş olduğumuz ürün kullanılarak daha yüksek kalitede teknolojik yarıiletken aygıtlar üretilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to produce the mask aligner used in the critical stages of the production processes of the devices (transistor arrays, integrated circuits, etc.) that form the basis of semiconductor technology. Developing this technology and making the project portable to laboratories in Turkey are among our goals. It is aimed that the device will be semi-automatic or fully automatic and perform most of the desired operations autonomously, thanks to the commands given beforehand. It is planned to make more precise alignments with the control block, image processing and feedback algorithms of this system, which is open to development, fully fulfilling the desired commands with the effective software. In this way, higher quality technological semiconductor devices will be produced using the product we have developed.