Oral kavite lezyonlarında tümör belirteçlerinin serum, tükürük ve biyopsi materyalinde değerlendirilmesi
Evaluation of tumor markers in oral cavity lesions in serum, saliva and biopsy material
- Tez No: 734362
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Oral kavite benign/malign lezyonlarında tükürük, serum ve patoloji spesimenlerininde incelenen tümör belirteçlerinin birbiriyle ilişkisi hakkında az sayıda bilgi mevcuttur. Bu çalışmada oral kavite benign ve malign lezyonlarında tükürük, serum ve patoloji spesimenlerinde Ki-67 ve sitokeratin fragmanı 21-1 (Cyfra 21-1) ile sitokeratin 19 (CK19) tümör belirteçlerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı popülasyon ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya oral kavitede lezyon saptanan 18 yaş ve üzeri olan ön tanıda 26'sında benign, 25'inde malign patolojiler düşünülen 51 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubuna; kanser öyküsü olmayan, muayenesinde oral kavite ve orofarenks muayenesi doğal izlenen 24 yetişkin, sağlıklı birey dahil edilmiştir. Tüm bireylerin genel bilgileri, sağlık bilgileri, sosyodemografik özellikleri, sigara ve alkol kullanma alışkanlıkları sorgulanmıştır. Tüm bireylerden Cyfra 21-1 ve Ki-67 değerlerini belirlemek amacıyla sarı kapaklı jelli tüplere 10 ml venöz kan örneği alınmıştır. Tüm bireylerden tükürükte Ki-67 ve Cyfra 21-1 tümör belirteci değerleri belirlenmesi amacıyla falkon tüplere 10 ml tükürük toplaması istendi. Çalışma grubunda; mevcut patolojiye göre hastalara lokal anestezi veya genel anestezi altında insizyonel/eksizyonel ağız içi biyopsi ya da operasyon planlandı. Bulgular: Serum Cyfra 21-1 düzeyi, malign grubunda 6,5±9,45 ng/mL, benign grubunda 5,7±6,16 ng/mL, kontrol grubunda 5,5±4,24 ng/mL olarak tespit edilmiştir. Malign grubunda daha yüksek serum Cyfra-21-1 seviyeleri tespit edilmiş olup, gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,460). Tükürük Cyfra 21-1 düzeyi, malign grubunda 9,0±2,78 ng/mL, benign grubunda 8,7±2,45 ng/mL, kontrol grubunda 8,3±1,92 ng/mL olarak tespit edilmiştir. Malign grubunda daha yüksek tükürük Cyfra 21-1 seviyeleri tespit edilmiş olup, gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,664). Patoloji spesimeninde CK19 (%), malign grubunda (19,2±29,85), benign grubuna (0,4±2,04) göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,001). Serum Ki-67 düzeyi, malign grubunda 7,3±9,56 ng/mL, benign grubunda 7,2±9,30 ng/mL, kontrol grubunda 5,6±3,71 ng/mL olarak tespit edilmiştir. Malign grubunda daha 2 yüksek serum Ki-67 seviyeleri tespit edilmiş olup, gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,421). Tükürük Ki-67 düzeyi, malign grubunda 9,1±3,16 ng/mL, benign grubunda 8,9±2,39 ng/mL, kontrol grubunda 7,7±1,92 ng/mL olarak tespit edilmiştir. Malign grubunda daha yüksek tükürük Ki-67 seviyeleri tespit edilmiş olup, gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,113).
Özet (Çeviri)
Objective: There is little information about the relationship between tumor markers examined in saliva, serum and pathology specimens in benign/malignant lesions of the oral cavity. This study aimed to evaluate Ki-67 and Cyfra 21-1/CK19 tumor markers in saliva, serum and pathology specimens in benign and malignant lesions of the oral cavity and compare them with the healthy population. Material and Methods: 51 patients aged 18 years and older with lesions in the oral cavity, 26 of whom were considered to have benign and 25 of whom were believed to have malignant pathologies were included in the study group. 24 adult, healthy individuals with no history of cancer and normal oral cavity and oropharyngeal examination were included in the control group. All individuals' health information, sociodemographic characteristics, smoking and alcohol consumption habits were questioned. To determine Cyfra 21-1 and Ki-67 values; 10 ml venous blood samples were taken from all individuals. All participants were asked to collect 10 ml of saliva into falcon tubes to determine the Ki-67 and Cyfra 21-1 tumor marker values in saliva. According to the existing pathology, incisional/excisional intraoral biopsy or operation under local anesthesia or general anesthesia was planned for the patients in the study group. Results: The serum Cyfra-21-1 level was 6.5±9.45 ng/mL in the malignant group, 5.7±6.16 ng/mL in the benign group, and 5.5±4.24 ng/mL in the control group. Higher serum Cyfra-21-1 levels were detected in the malignant group. However, there was no statistically significant difference between the groups (p=0.460). The salivary Cyfra-21-1 level was 9.0±2.78 ng/mL in the malignant group, 8.7±2.45 ng/mL in the benign group, and 8.3±1.92 ng/mL in the control group. Higher salivary Cyfra-21-1 levels were detected in the malignant group. However, there was no statistically significant difference between the groups (p=0.664). In the pathology specimen, CK19 was found to be (%) statistically higher in the malignant group (19.2±29.85) than in the benign group (0.4±2.04) (p=0.001). Serum Ki-67 level was 7.3±9.56 ng/mL in the malignant group, 7.2±9.30 ng/mL in the benign group, and 5.6±3.71 ng/mL in the control group. Higher serum Ki-67 levels were detected in the malignant group. However, there was no statistically significant difference between the groups (p=0.421). The salivary Ki-67 level was 9.1±3.16 ng/mL in the malignant group, 8.9±2.39 ng/mL in the benign group, and 7.7±1.92 ng/mL in the control group. Higher salivary Ki-67 levels 4 were detected in the malignant group. However, there was no statistically significant difference between the groups (p=0.113).