Sigara içen ve içmeyen bireylerde gömülü alt yirmi yaş dişi folikülünde ve oral mukozada Ki-67 ve CD44 araştırılması
Investigation of Ki-67 and CD44 in dental follicles of impacted lower third molar teeth and oral mucosa among smoker and non-smoker individuals
  1. Tez No: 617460
  2. Yazar: TUĞÇE BİÇER AYTUĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gömülü dişler semptom vermeksizin uzun yıllar boyunca kemik veya mukoza içinde kalabilir, semptomatik ya da asemptomatik olarak patoloji gelişmesine neden olabilirler. Günümüzde asemptomatik gömülü yirmi yaş dişlerinin cerrahi çekimi konusunda bir görüş birliği mevcut değildir. Farklı görüşlerin bildirilmesinin sebebi ise, gömülü dişleri çevreleyen dental folikülden kistik veya neoplazik patolojilere dönüşüm potansiyelinin bulunması, ağ rı, enfeksiyon, temporomandibuler eklem ş ikayeti, komş u diş lerde kök rezorpsiyonlarına sebep olabildikleri gibi, hiçbir patoloji ve şikayet oluşturmaksızın da gömülü vaziyette kalabilmeleridir. Dental folikül diş gelişimi esnasında mine organı ve dental papillayı çevreler, gömülü dişlerde ise kurona yapışık olarak bulunur. Bu doku fibröz bağ dokusu ile odontogenezisin epitel artıklarından oluşur ve patolojiye neden olan etkenin bu epitel artıkları olduğu bildirilmiştir. Radyografik olarak dental folikül, gömülü diş lerin etrafında radyoopak sınırla çevrilmiş radyolusent alan olarak izlenen, mine-sement birleş im bölgesinden çıkan, ince, yarım daire ş eklinde görünümüne sahiptir. Folikülün histolojik değ erlendirilmesindeki temel amaç ise, radyografik olarak normal görünümde izlenen foliküllerin proliferatif aktivitesini ve kistik değ iş ikliklerin insidansını belirlemek için patolojik bir kriterin oluş turulmasıdır. Gelişmesi muhtemel veya başlangıç aşamasındaki patolojilerin yalnızca radyografik incelemeyle tespit edilmesi zordur. Bu nedenle kesin tanı için dental folikülün gömülü diş çekimleri sonrasında rutin olarak histopatolojik incelenmesinin yapılması önemlidir. Ki-67, hücre siklusunun G0 dış ında, S, G2 ve M evrelerinde görülebilen, hücre çoğalması ile ilgili bir antijendir. G1'in erken evresinde olan hücrelerde gözlenmeyen fakat ilerleyen G1 evresinde gözlenebilen, normal veya neoplazik dokudaki hücre proliferasyonunun kolay ve hızlı bir ş ekilde belirlenmesinde faydalı bir markerdir. CD44, hücre proliferasyonu, hücre diferansiyasyonu, hücre migrasyonu, angiogenesis, sitokinlerin sunulması, lenfositlerin dağ ılımı, T hücre aktivasyonu, ilgili reseptörlere kemokin ve büyüme faktörü sunulması, hücre membranına proteazların girişi gibi proseslerde görev alan multifonksiyonel bir yüzey molekülüdür. Normal hücrelerdeki tüm bu fizyolojik aktivitelerde esansiyel olan CD44, prekanser ve kanser hücrelerinin patolojik aktivitelerinde de rol alır. Henüz tam anlamıyla kontrol edilememiş global bir problem olan sigara kullanımı, vücutta sigara dumanına ilk maruz kalan bölge oral kavite olduğ u için, diş hekimliği yönünden önem arz etmektedir. Nikotine maruz kalan hücrelerde, normal hücre fonksiyonu için gerekli olan hücre ölümü ile proliferasyonu arasındaki dinamik dengenin bozulduğ u ve proliferasyon lehine artış a neden olduğ u belirtilmiş tir. Bu çalış mada, sigara kullanımının dental folikülde patolojik dejenerasyonlara neden olup olmadığ ını araş tırmak amacıyla, daha önce çeş itli kanser, odontojenik kist ve tümörlerde tespit edilen ve epitelyal proliferasyon ile arttığı tespit edilen Ki- 67 ile önceki çalışmalarda oral kavitenin benign, premalign ve malign lezyonlarında ekspresyonunun değiştiği rapor edilen ve prognoz ile ilişkilendirilen CD44'ün yoğ unluğ u ve dağ ılımının immünohistokimyasal yöntemle araş tırılması amaçlanmış tır. Çalışmamızda 18-59 yaş aralığında, klinik ve radyografik olarak asemptomatik tam gömülü alt yirmi yaş dişi bulunan, 26 sigara kullanan ve 26 sigara kullanmayan olmak üzere 52 hastadan elde edilen dental folikül ve oral mukoza örneği değ erlendirilmiş tir. İstatistiksel incelemeler, SPSS 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı kullanılarak yapılmış tır. Çalışmamızda, sigara kullanımının ve cinsiyetin tam gömülü alt yirmi yaş diş dental folikül ve oral mukoza Ki-67 yoğunluğunu etkilemediği, asemptomatik gömülü dişlere ait dental folikülün kistik ve neoplazik değişim riskinin oral mukozadan daha fazla olmadığı ve bu dişlerin profilaktik çekiminin gerekli olmadığı sonucuna varılmıştır. Sigara paket yılı arttıkça CD44 skorunun azalması, SHK v vakalarında CD44 ekspresyonlarının azalmış olduğu göz önüne alınırsa, sigara kullanımının karsinogenezi tetikleyebileceği, cinsiyetin ve sigara kullanımının tam gömülü alt yirmi yaş dişi dental folikülünde ve oral mukozada CD44 dağ ılımı ve yoğunluğ unu etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, sigara kullanımının patoloji gelişim riskini arttırdığ ına ya da sigara kullanan hastalarda profilaktik çekimin düşünülmesi gerektiğ ine dair bulgulara rastlanmamıştır. Asemptomatik gömülü yirmi yaş diş lerine yaklaşım konusunda ise son söz henüz söylenebilmiş değ ildir. Her iki konuda da konsensus olabilmesi için örneklem sayısının daha çok ve takibin daha uzun olduğu araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Impacted teeth may remain in bone or mucosa for many years without any symptoms and may cause pathology development as symptomatic or asymptomatic. At present, there is no consensus about the surgical extraction of asymptomatic impacted third molar teeth yet. The reason for reporting different opinions on that topic is that these teeth can lead to pain, infection, temporomandibular joint complaints, root resorption in adjacent teeth, as well as the potential to transform cystic or neoplastic pathologies from dental follicles surrounding impacted teeth. But they may not be cause any pathology and complaints for years. Dental follicle surrounds enamel organ and dental papillae during tooth development, and stays attached to the crown when the tooh is impacted. This tissue is composed of fibrous connective tissue and odontogenesis epithelial debris which it is reported to be the causative agent of pathology. Radiographically, a dental follicle has a thin, semicircular appearance emerging from the enamel-cement junction, which is seen as a radiolucent area surrounded by radiopaque borders around the impacted teeth. The main purpose of the histological evaluation of the follicle is to establish the proliferative activity of the follicle which has a a radiographically normal appearance and also to get a pathological criterion to determine the incidence of cystic changes. It is difficult to detect pathologic developmental or early stage pathologies only by radiographic examination. For this reason, it is important to perform histopathological examination of the dental follicle routinely after the extraction for definite diagnosis. Ki-67 is an antigen associated with cell proliferation that can be seen in the S, G2 and M phases of the cell cycle other than G0. It is a cheap and useful marker that can be observed in the late G1 phase not in early G1, for the detection of tumor cell proliferation in a normal or neoplastic tissue . It has been reported that CD44 is a multifunctional surface molecule involved in processes cell proliferation, cell differentiation, cell migration, angiogenesis, presentation of cytokines, lymphocyte distribution, T cell activation, chemokine and growth factor presentation at relevant receptors, introduction of proteases into cell membranes. CD44 is essential in all these physiological activities in normal cells, also plays a role in the pathological activities of precancer and cancer cells. Smoking a global problem that has not yet been fully controlled, is important for dentistry World because the area first exposed to cigarette smoke in the body is the oral cavity. It has been reported that when the cells exposed to nicotine, the dynamic balance between cell death and proliferation required for normal cell function is impaired and leads to an increase in favor of proliferation. This study was carried out to investigate whether cigarette smoking causes pathological degenerations in the dental follicle and the changes in expression of Ki- 67, previously detected in various cancers, odontogenic cysts, and tumors, and increased with epithelial proliferation, and also distribution and intensity of CD44 which was altered in benign, premalign and malign lesions of oral cavity and also associated with prognosis in previous studies. In our study, dental follicles and oral mucosa samples obtained from 52 patients with clinical and radiographic asymptomatic fully impacted lower third molar teeth, 26 smokers and 26 non-smokers were evaluated. Statistical analyzes were performed using the SPSS 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0, Armonk, NY: IBM Corp.) program. Our study concluded that cigarette use and gender did not affect the dental follicle and oral mucosa Ki-67 density in fully impacted in the lower third molar, the cystic and neoplastic change in the dental follicle of the asymptomatic implanted teeth was not greater than the oral mucosa and the prophylactic extraction of these teeth is not necessary. It has been found that cigarette smoking can induce carcinogenesis, because of the reduced CD44 score as the cigarette pack year increases and when considering the decreased CD44 expressions in squamous cell carcinoma cases. Also gender and smoking influence CD44 distribution and density in fully impacted lower third molars. Nevertheless, no exact findings were found that cigarette smoking increases the risk of developing pathology, or that prophylactic extraction should be considered in patients with cigarette smoking. For the approach to asymptomatically impacted third molar teeth, the last word has not been said yet. In order to have a consensus on both topics, there is need for more researches that the number of sample is higher and the follow-ups are longer.