Characterization of enzyme acid phosphatase in blood of prostatic patients prostate
Prostat hastalarının kanında prostat enzim asit fosfataz karakterizasyonu
  1. Tez No: 734364
  2. Yazar: JUNBUD ADIL TAWFEEQ TAWFEEQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ HUSAİN F. HASSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) hastalığı olan hastaların ve sağlıklı erkeklerin serumundan prostat asit fosfatazı (PAP) çıkarmaktı. Çalışma, prostat spesifik antijen (PSA), testosteron, glutatyon peroksidaz (GPx), üre ve kreatinin seviyeleri ile birlikte ekstrakte edilmiş ve saflaştırılmış PAP'ın aktivitesi araştırılarak sürdürülmüştür. Çalışmaya 100 erkek dahil edildi, bunların yarısı BPH tanısı aldı ve diğer yarısı çalışmayı kontrol etmek için sağlıklıydı. BPH hastalarının yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) sağlıklı kontrol ile karşılaştırıldığında anlamlı olmayan (P>0,05) farklıydı.
Özet (Çeviri)
The main goal of the present study was to extract the prostatic acid phosphatase (PAP) from the serum of patients with benign prostatic hyperplasia (BPH) disease and healthy males. The study was carried on by investigating the activity of extracted and purified PAP along with the levels of prostate-specific antigen (PSA), testosterone, glutathione peroxidase (GPx), urea and creatinine. The study was included 100 men, half of them were diagnosed with BPH and the other half were healthy to control the study. The age and body mass index (BMI) of BPH patients were non-significantly (P>0.05) different compared to healthy control.