Diş macunlarının farklı kompozit rezinlerdeki ağartma etkinliğinin belirlenmesi
Evaluation of the bleaching efficiency of toothpaste on different composite resins
- Tez No: 734372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ KATIRCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Diş Macunlarının Farklı Kompozit Rezinlerdeki Ağartma Etkinliğinin Belirlenmesi Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, bir geleneksel diş macununun ve peroksit içeren ve mavi kovarin içeren diş macununu kapsayan iki farklı ağartma etkili diş macununun, nanohibrit, mikrohibrit ve suprananofil kompozit rezin örneklerinde oluşturduğu ağartma etkinliğinin değerlendirilmesidir. Ayrıca uygulandıktan dört hafta sonra diş macunlarının kompozit rezin yüzeyinde oluşturduğu değişikliklerin, taramalı elektron mikroskobu analizi (SEM) ile değerlendirilmesidir Gereç ve Yöntem: 240 kompozit disk örneği, bir nanofil (Filtek Ultimate Universal, 3M/ESPE, Saint. Paul, Amerika), bir mikrohibrit (Charisma Smart, Kulzer, Hanau, Almanya) ve bir suprananofil kompozit (Omnichroma, Tokuyama, Tokya, Japonya) kullanılarak elde edildi (n=80). Tüm dolgu maddeleri standardizasyon sağlamak için A2 renginde seçildi. Her bir kompozit grubunda, yer alan örnekler kullanılan diş macununa göre 4 alt gruba ayrıldı: geleneksel diş macunu grubu (Colgate Total 12, Colgate-Palmolive, New York, Amerika), peroksit içeren diş macunu grubu (Colgate Optik White, Colgate-Palmolive, New York, Amerika) ve mavi kovarin içeren diş macunu grubu (Meridol Gentle White, CP-GABA, Hamburg, Almanya) ve kontrol grubu (yapay tükürük), (n=20). Macun gruplarında yer alan örnekler, 10 dakika boyunca 2ml kahve solüsyonuna daldırıldı ve 30 saniye boyunca su ile yıkandı. Daha sonra örnekler, diş macunları kullanılarak 4 hafta boyunca fırçalandı. Kompozit rezin örneklerinde, oluşan renk değişikliği, örneklere ait renk analizleri bir dental spektrofotometre cihazı (SpectroShade Micro, MHT, İtalya) kullanılarak CIE L*a*b* renk sistemine göre belirlendi. Örneklere ait renk analizi; başlangıçta, 24 saat sonra, 1 hafta sonra ve 4 hafta sonra gerçekleştirildi. Örneklere ait yüzey pürüzlülüğü analizleri; bir profilometre cihazı (Surftest SJ-210 Mitutoyo, Tokyo) kullanılarak yapıldı ve yüzey pürüzlülük değerleri (Ra=roughness average) kaydedildi. Örneklere ait yüzey pürüzlülüğü analizleri; başlangıçta, 24 saat sonra, 1 hafta sonra ve 4 hafta sonra gerçekleştirildi. Diş macunlarının uygulanmasından sonra, her gruptan rastgele seçilen 2 örneğin yüzey morfolojisi analizi taramalı elektron mikroskobu (FEG 250-FeiQuanta, Hollanda) ile gerçekleştirildi. İstatistiksel analiz, eşlemeli varyans analizi ve bağımsız tek yönlü varyans analizi testleri ve Tukey post-hoc düzeltmesi ile yapıldı. Tüm testler için anlamlılık düzeyi p=0.05 olarak alındı. Bulgular: 4 hafta sonra, nanohibrit, mikrohibrit ve suprananofil kompozit gruplarında bulunan tüm alt gruplarda yer alan örneklerde, L* değerlerinde düşüş ve a* ve b* değerlerinde ise yükseliş vardı (eşlemeli varyans analizi, p0.05, eşlemeli varyans analizi). Mikrohibrit kompozit grubunda yer alan mavi kovarin içeren diş macunu alt grubunda ΔE1 değerleri ΔE2 ve ΔE3 değerlerinden düşük idi (p0.05). Tüm kompozit rezin gruplarındaki örneklere ait, başlangıç pürüzlülük değerleri ile macun kullanımından 4 hafta sonra elde edilen yüzey pürüzlülüğü değeri arasında istatistiksel fark saptanmadı (eşlemeli varyans analizi, p>0.05). Geleneksel diş macunu kullanımından 4 hafta sonra, nanohibrit kompozite ait yüzey pürüzlülük değerleri, mikrohibrit ve suprananofil kompozit örneklerinin değerlerinden yüksek idi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of The Bleaching Efficiency of Toothpaste on Different Composite Resins Objective: This aim of this in vitro study was to evaluate the bleaching efficiency of traditional, peroxide-based and blue covarine-based toothpaste on nanohybrid, microhybrid and suprananophil composite resin samples. And to analyze the morfological changes on the composite surfaces by scanning electron microscopy analysis (SEM) four-week after the continuous application of the toothpastes. Methods: Two hundred forty disks were made composite resins: nanohybrid (Filtek Ultimate Universal, 3M/ESPE, Saint. Paul, USA), a microhybrid (Charisma Smart, Kulzer, Hanau, Germany), and a suprananophil composite (Omnichroma, Tokuyama, Tokyo, Japan) (n=80). All composite resins were selected in A2 color for the standardization. In each composite group, the samples were divided into four subgroups according to the toothpaste: traditional toothpaste (Colgate Total 12, Colgate-Palmolive, New York, USA), peroxide-based toothpaste (Colgate Optik White, Colgate-Palmolive, New York, USA), blue covarine-based toothpaste (Meridol Gentle White, CP-GABA, Hamburg, Germany) and the control subgroups (immersed in artificial saliva) (n=20). Samples in the toothpaste subgroups were immersed into the 2 ml coffee solution for 10 minutes and washed with water for 30 seconds. After the immersion, the specimens were brushed for four weeks. The color analyses of the composite resin samples were performed by a spectrophotometer (SpectroShade Micro, MHT, Italy) according to the CIE L*a*b* color system. The analyses were performed at initial stage and 24 hours, 1 week ,4 weeks after the continuous application of the toothpaste. The surface roughness analyses of the composite resin samples were conducted with a profilometer (Surftest SJ-210 Mitutoyo, Tokyo) and the values were recorded at initial stage, 24 hours, 1 week and 4 weeks after the application of the toothpaste. Finally, surface morphology analysis was performed by scanning electron microscopy (FEG 250-FeiQuanta, The Netherlands) on two randomly selected samples from the each composite subgroup four weeks after the application of the toothpastes. Repeated Anova, one-way Anova tests and Tukey post-hoc correction were performed for the statical analysis at p=0.05 significance level. Results: After four weeks, there was a statistically significant decrease in L* values and significant increase in a* and b* values of the specimens in nanohybrid, microhybrid and suprananophil composite in all toothpaste subgroups (repeated ANOVA, p0.05).