Çekiç parmak deformitesinin cerrahi tedavisinde uygulanan yöntemin sonuca etkisi
The effect of the method applied in the surgical treatment of mallet finger deformity on the result
- Tez No: 734373
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIRIM TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Çekiç parmak deformitesinde ekstansiyon pin blok yöntemiyle cerrahi tedavi tekniğinin etkili ve güvenilir bir yöntem olup olmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda retrospektif olarak son 10 yıllık süreçte ekstansiyon pin blok tedavisi yapılmış; kemikli çekiç parmak deformitesi tanısı almış 42 hasta incelenmiştir. Çalışma tek merkezli olarak yapılmıştır. Hastalar telefon yoluyla çağrılmış olup, hastaların değerlendirilmesi tek araştırma görevlisi tarafından yapılmıştır. Çalışmaya alınan her hastaya çalışmadan önce bilgilendirilmiş gönüllü onam formu (BGOF) doldurulmuş, kabul etmeyen hastalar çalışmaya alınmamıştır. Çalışmaya alınan hastalar için form hazırlanarak, kayıtlardan yaş, cinsiyet gibi bilgilerin yanı sıra ameliyat öncesi ve sonrası bilgiler , radyolojik bulgular ve kontrol takiplerindeki bulgular bu forma işlenmiştir. Ayrıca hastalarda sırayla ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası olmak üzere ağrı ve kısıtlılık derecelerini belirlemekte kullanılan VAS testi ve DASH skorlama test sonuçları kaydedilmiştir. Klinik sonuçların değerlendirilmesi Crawford kriterlerine göre yapılmıştır. Bulgular: Kırkiki hastanın tamamına ekstansiyon pin blok cerrahi tedavisi yapılmıştır. Crawford kriterine göre 22 hastada mükemmel , 16 hastada iyi , 3 hastada orta , 1 hasta da ise kötü sonuç elde edilmiştir. Bir hastamızda kaynamama, 3 hastada tırnak deformitesi gelişirken , 1 hastamızda ise artrit gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: To reveal whether the extension pin block surgical technique is an effective and reliable method in mallet deformity. Material and Method: In our study, extension pin block treatment was performed in the last 10 years retrospectively; 42 patients diagnosed with bony mallet finger were studied. The study was conducted in a single center. The patients were called by telephone and the evaluation of the patients was made by a single research assistant. Patients who did not accept the informed consent form (ICF) were filled out for each patient included in the study before the study. A form was prepared for the patients included in the study, and information such as age and gender from the records, as well as pre- and post-operative information, radiological findings and follow-up findings were recorded in this form. In addition, the results of the VAS test and DASH scoring test, which are used to determine the general pain and limitation degrees in the world, were recorded for the patients, respectively, preoperatively and postoperatively. Clinical results were based on Crawford criteria. Results: All 42 patients were treated with extension pin block surgery. According to Crawford's criteria, excellent results were obtained in 22 patients, good results in 16 patients, moderate results in 3 patients, and poor results in 1 patient. While nonunion developed in one patient, nail deformity developed in 3 patients, arthritis developed in 1 patient.