Uzun mesafe atletlerinin zihinsel dayanıklılık, psikolojik performans ve hedef yönelimlerinin koşu performansı üzerine etkisi
The effect of long distance athletes' mental stability, psychological performance and goal orientations on running performance
- Tez No: 734374
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı 18 yaş ve üzeri uzun mesafe koşularına katılan atletlerin zihinsel dayanıklılık, psikolojik performans ve hedef yönelimlerinin koşu performansı üzerine etkisini incelemektir. Araştırmaya, aktif spor yapan 125'i kadın ve 329'u erkek toplam 454 uzun mesafe atleti dahil edildi. Verilerin toplanmasında; 7 maddelik Demografik Bilgi Formu, 14 maddelik Sporda Zihinsel Dayanıklılık, 42 maddelik Psikolojik Performans Envanteri ile ayrıca 13 maddelik Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri online formlar aracılığıyla dijital ortamda toplanmıştır. Bilgisayar ortamında istatistiki programlar sayesinde tabloları oluşturulan veriler analiz edilerek araştırmanın hipotezleri sınanmış ve araştırmanın amaçları doğrultusunda bilimsel çıkarımlar elde edilerek araştırma öneriler ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to examine the effects of mental endurance, psychological performance and goal orientations of athletes aged 18 and above who are participating in long distance running on their running performance. A total of 454 long-distance athletes, 125 women and 329 men, were included in the study. For data collection, a 7-item Demographic Information Form, a 14-item Mental Endurance in Sports scale, a 42-item Psychological Performance Inventory scale, and a 13-item Task and Ego Orientation in Sports scale were used. The data of the research were collected digitally through online forms. The hypotheses of the research were tested by analysing the data whose tables were created by means of statistical programs in the computer environment, and the research was concluded with suggestions by obtaining scientific inferences in line with the aims of the research.