Gut hastalarının tedavi uyumunun değerlendirilmesi: Hasta merkezli çalışma
Evulation of treatment compliance of gout patients: A patient centered survey
  1. Tez No: 734375
  2. Yazar: MURAT BUĞRA GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gut hastalığının tedavisinde yeterli başarıya ulaşılamaması ile ilgili bugüne dek yapılan çalışmaların çoğu doktorların gut tedavisindeki eksik bilgi ve davranışları ile ilgili olup bununla ilgili çalışmalara giriş ve tartışma bölümünde değinilmiştir. Ancak gut hakkında yeterli bilgi ve deneyimi bulunan doktorlar tarafından eğitilen hastaların bunu ne kadar algıladığı ve bu önerilere ne kadar uyduğu konusunda çalışma yoktu. Biz bu çalışmamızda, üniversitelerin romatoloji kliniklerinde görülüp bizzat romatologlar tarafından diyet, hedef serum ürik asit düzeyi ve gut hastalığı hakkında yeterli şekilde aydınlatılan hastalara tedavileri romatoloji kliniklerinde düzenlendikten ortanca 7 (1-15) yıl sonra ulaştık ve gerçek yaşam verisi olarak hem hastaların tedaviye uyumlarını hem de klinik ve laboratuvar bulguları ile hastalık durumlarını değerlendirdik. Çalışmamıza 3. basamak romatoloji merkezlerinde (2015-2021 tarihleri arası Gazi üniversitesi romatoloji kliniği, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İç Hastalıkları ABD. klinik merkezlerine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden gut hastaları bu çalışmaya alınmıştır) tedavisi başlanan ve yeterli bilgilendirme yapılan 198 hastaya ulaşılıp hazırladığımız anketle tedavi uyumları hem kendilerinin beyanlarına dayanılarak sorgulandı hem de hasta kayıtlarından hedef ürik asit düzeyine ulaşılıp ulaşılamadığı değerlendirildi. Yapılan istatiksel değerlendirmeler ile sonuçlar değerlendirildiğinde; doktorlar tarafından önerilen düzenli takiplere gitmenin ve doktorlar tarafından önerilen ilaçları düzenli kullanmanın hedef ürik asit seviyesine ulaşmada ve hastalığın klinik bulgularını kontrol etmede belirgin etkisi olduğunu gösterdik. Sonuç olarak üniversitelerin romatoloji kliniklerinde görülmüş ve bizzat romatologlar tarafından diyet, hedef serum ürik asit düzeyi ve gut hastalığı hakkında yeterli şekilde aydınlatılan hastalara ulaştık. Hastaların doktorlarca önerilen tedaviye uyumunun hem hastalığın klinik seyrine hem de tedavi hedefi olan serum ürik asit değerlerine ulaşmada ne kadar önemli olduğunu göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
Most of the studies on the lack of success in the treatment of gout are about the lack of knowledge and behavior of doctors in the treatment of gout, and the studies related to this are mentioned in the introduction and discussion section. However, there were no studies on how well patients who were trained by doctors with sufficient knowledge and experience about gout perceived it and how well they followed these recommendations. In this study, we reached the patients who were seen in the rheumatology clinics of the universities and were adequately informed about the diet, target serum uric acid level and gout by the rheumatologists themselves, median 7 (1- 15) years after their treatment was arranged in the rheumatology clinics. We evaluated clinical and laboratory findings and disease states. In our study, patients whose treatment was initiated in the tertiary rheumatology centers (Gout patients who applied to Gazi University rheumatology clinic, Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital, Tekirdağ Namık Kemal University Internal Medicine clinics between 2015-2021 and accepted to participate in the study were included in this study) and With the questionnaire we prepared by reaching 198 patients who were given adequate training, their compliance with treatment was questioned based on their own statements and it was evaluated whether the target uric acid level was reached from the patient records. When the results are evaluated with the statistical evaluations; We have shown that going to the regular follow-ups recommended by the doctors and using the medications recommended by the doctors have a significant effect on reaching the target uric acid level and controlling the clinical signs of the disease. As a result, we reached the patients who were seen in the rheumatology clinics of the universities and were adequately enlightened by the rheumatologists themselves about diet, target serum uric acid level and gout disease. We have shown how important the compliance of the patients to the treatment recommended by the doctors is both in the clinical course of the disease and in reaching the serum uric acid values, which is the treatment target.