Akut kolesistitli diabetik hastalarda inflamatuar parametrelerin tedavi yönteminin belirlenmesindeki etkileri
The effects of inflammatory parameters in diabetic patients with acute cholecystitis for determination of the treatment method
  1. Tez No: 622348
  2. Yazar: FULYA KASIRGA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CANBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada akut kolesistitli diyabetik hastalarda inflamatuar parametrelerin tedavi yönteminin belirlenmesindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Araştırmaya Ocak 2014- Eylül 2018 yılları arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında akut kolesistit ön tanısı ile yatırılan ve Tokyo Guidelines-13 'e göre akut kolesistit olan toplam 350 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalar diabeti olan (122) ve diyabeti olmayan (288) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.Hastalar yaş, cinsiyet, diabet dışı yandaş hastalık (hipertansiyon, kronik obstruktif akciğer hastalığı , kalp yetmezliği , böbrek yetmezliği, malignite [akciğer kanseri, kolon kanseri ,bazal hücreli kanser, renal hücreli kanser, meme kanseri, papiller tiroid kanseri] ve diğer [orak hücreli anemi, herediter sferositoz sedef,skleroderma, gut.] ),laparoskopik kolesistektomi, açık kolesistektomi, kolesistostomi ya da medikal tedavi alan bu hastaların inflamatuar laboratuvar bulguları (WBC, CRP, nötrofil yüzdesi), tedavi yanıt süreleri, tanı parametreleri (grade, duvar kalınlığı, Murphy ) ve inflamatuar bulguların mortalite ile karşılaştırılması değişkenleri diyabetik ve diyabetik olmayan hastalar arasında karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS programı 24.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of inflammatory parameters on the treatment of diabetic patients with acute cholecystitis. Methods: A total of 350 patients with 122 diabetes mellitus and 288 non- diabetes mellitus who were hospitalized in Mersin University School of Medicine Department of General Surgery between January 2014 and September 2018 with a preliminary diagnosis of acute cholecystitis according to Tokyo Guidelines-13 were included in the study. Inflammatory laboratory findings (WBC, CRP, percentage of neutrophils), treatment response times, diagnostic parameters (grade, gallbladder wall thickness, Murphy etc.) and other descriptive variables of these patients who underwent laparoscopic cholecystectomy, open cholecystectomy, cholecystostomy or medical treatment were diabetic and non-diabetic patients. between.