Body composition analysis, blood pressure, vit D3, ferritin, iron, tsh and cbc in sera of patients with hair loss
Saç dökülmesi olan hastaların seralarında vücut kompozisyon analizi, kan basıncı, vit D3, ferritin, demir, TSH ve CBC
- Tez No: 734383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. NASSER M. F. AL-RUBAIE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, saç dökülmesi olan Iraklı hastalarda, saç dökülmesi olmayan bireylere göre bazı biyokimyasal yönleri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Saç dökülmesi ile ilgili son çalışmalar, dünyadaki patolojik ve terapötik zorluklardan biridir. Son 10 yılda saç dökülmesinde D3 vitamini, ferritin ve kan viskozitesinin kimyasal parametreleri dermatoloji ve özellikle saç dökülmesi dahil olmak üzere yeni araştırmalarda büyük rol oynamıştır. Saç dökülmesinde D3 vitamini, serum ferritin, TSH ve kan viskozitesi. Prospektif bir vaka çalışması, saç dökülmesine neden olan 50 erkek hastayı ve saç dökülmesine neden olmayan 50 erkek kişiyi içerir. Irak / Bağdat'ta 20-40 yaş arası. Sonuçlar, saç dökülmesi olan hastaların düzeylerinin, saç dökülmesi olmayan bireylerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde azaldığını gösterdi (P < 0,05). Aşağıdaki parametrelerin her birinde. D3 vitamini, serum ferritin ve bazal metabolizma hızı. Saç dökülmesi olan hastaların kan basıncı da ki-kare testine göre düşerken, altındaki düzeyler saç dökülmesi olmayan bireylere göre anlamlı olarak arttı (p < 0,05). Vücut yağ kütlesi ve plazmadaki HCT seviyesi. Saç dökülmesi olmayan bireylerle karşılaştırıldığında plazmada HB, TSH ve serum demir düzeylerinde anlamlı olmayan değişiklik meydana geldi (P < 0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate some biochemical aspects in Iraq patients with hair loss compared to non-hair loss individuals. Recent studies on hair loss are one of the pathological and therapeutic challenges in the world. In the past 10 years, the chemical parameters of vitamin D3, ferritin and blood viscosity in hair loss have played a large role in new research, including in dermatology and especially hair loss. Vitamin D3, serum ferritin, TSH, and blood viscosity in hair loss. A prospective case study includes 50 male patients with hair loss and 50 male person with non-hair loss individuals causes. aged from 20-40 years old in Iraq / Baghdad. The results showed that the levels of hair loss patients significantly decreased when compared with non-hair loss individuals (P < 0.05). in each of the following parameters. Vitamin D3, serum ferritin, and basal metabolic rate. The blood pressure of the hair loss patients also decreased according to the chi-square test, while the levels below increased significantly when compared with those of the non-hair loss individuals (p < 0.05). body fat mass and the HCT level in plasma. While HB level in plasma, TSH and serum iron level non significant change occurred when compared with non-hair loss individuals (P < 0.05).