Dijital çağda kamu yönetimi 'iki binli yıllardan sonra dünyada kamu yönetiminde meydana gelen değişimler ve Türk kamu yönetimine yansımaları'
Public administration in the digital age 'changes in public administration in the world after the 2000s and their reflections on Turkish public administration'
  1. Tez No: 734382
  2. Yazar: SENEM DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu tezde; dijital çağın kamu yönetiminde meydana getirdiği değişimler ve dijital çağın Türkiye'de kamu yönetimine yansımaları sunulmaktadır. Beş bölümden oluşan bu tezin birinci ve ikinci bölümünde; kamu yönetiminin dönüşümü ve dijital çağın kamu yönetimine yansıması, dijital çağda kamu yönetimi çerçevesi ve performans yönetimi stratejisi sunulmaktadır. Üçüncü bölümünde; dijital çağda kamu yönetimi ve kamu yönetiminin geleceği incelenmekte, kamu değeri yaklaşımı çerçevesinde vatandaş odaklı dijitalleşmeyi değerlendirme ve iyileştirme stratejileri sunulmaktadır. Dördüncü bölümde; dijital çağın Türkiye'de kamu yönetimine yansımaları, dünyada kamu yönetiminde meydana gelen değişimlerin Türk Kamu Yönetimi'ni doğrudan ya da dolaylı olarak etkiledikleri sonucu ortaya konulmaktadır. Tezin beşinci bölümünde ise; dijital yönetişim analiz edilerek, dijital yönetişimin zorluk ve tehditlerinin ortadan kaldırılması için dijital çağda kamu yönetimi model önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the changes brought about by the digital age in public administration and the reflections of the digital age on public administration in Turkey were presented. In the first and second part of this thesis, which consists of five parts; the public administration framework and performance management strategy in the digital age were put forward, by searching the transformation of public administration and the reflection of the digital age on public administration. In the third part; citizen-centred digitalization evaluation and improvement strategies were dealt with, within the framework of the public value approach by researching the future of public administration and, public administration in the digital age. In the fourth part; by researching the reflections of the digital age on public administration in Turkey, it was revealed that the changes in public administration in the world directly or indirectly affect the Turkish Public Administration. In the fifth part of the thesis; by analyzing digital governance, a public administration model proposal in the digital age for eliminating the difficulties and threats of digital governance was presented.