Primer hipertansiyonlu çocuklarda biyoelektrik impedans analizi ile vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi
The relationship between body composition and blood pressure in children
  1. Tez No: 771157
  2. Yazar: GÜLÇİN KAYMAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TORUN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Hipertansiyon (HT) yaygın görülen ve hedef organ hasarıyla ilişkili olan bir sağlık problemidir. Fazla kilolu olmak, obezite, erkek cinsiyet, yüksek sodyum alımı primer HT için etiyolojik risk faktörleridir. Vücut kitle indeksi (VKİ) obeziteyi tahmin etmenin en pratik ve yaygın kullanılan yöntemidir. Ancak abdominal obezite ve bel çevresinin VKİ'den bağımsız olarak HT ile ilişkili olduğu ve VKİ'nin vücut yağ dağılımını dikkate almadığı gösterilmiştir. Vücut yağ yüzdesi (VYY) HT gibi obezite ilişkili hastalıkların gelişimi açısından tek başına yüksek VKİ'den daha önemlidir. Ayrıca sıvı ve iyonik denge ile kan basıncı (KB) arasında bir ilişki vardır. Biyoelektrik impedans analizi (BİA), VYY ve vücut su dağılımını belirlemek için en yaygın kullanılan yöntemdir. Çalışmamızın amacı çocuklarda KB ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Gereç ve Yöntem: Ayaktan kan basıncı monitörizasyonu (AKBM) ile çocuklar hipertansif (Grup 1, n:46) ve normotansif (Grup 2, n:31) olarak gruplandırıldı. Tüm hastalara BİA (Bodystat Qudscan 4000, Bodystat Limited, British Isles) yapıldı ve VKİ, VYY, vücut yağ kitle indeksi, yağsız kitle indeksi, total vücut suyu (TVS), hücre içi sıvısı (HİS), hücre dışı sıvısı (HDS), bazal metabolizma hızı, tahmini günlük kalori ihtiyacı ve impedans değerleri kaydedildi. Gruplar antropometrik ve demografik özellikler, laboratuvar parametreleri ve vücut kompozisyonu açısından karşılaştırıldı. Ayrıca bu değişkenlerin ortalama kan basıncı (KB) (sistol, diyastol ve toplam) ve KB yükleri (gece ve gündüz) ile korelasyonu değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'de 46 Grup 2' de 31 çocuk vardı. Her iki grupta da yaş ve cinsiyet benzerdi. Vücut ağırlığı, VKİ, VKİ SDS, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı Grup 1' de Grup 2' ye göre yüksekti (sırasıyla p=0,012, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,005, p=0,007). Kan üre azotu ve ürik asit Grup 1'de Grup 2' ye göre fazlaydı (sırasıyla p=0,028, p=0,003). VYY, vücut yağ kütlesi, vücut yağ kitle indeksi, yağsız kitle indeksi, TVS, bazal metabolizma hızı ve tahmini günlük kalori ihtiyacı Grup 1' de Grup 2' ye göre yüksekti (sırasıyla p=0,030, p=0,000, p=0,040, p=0,011, p=0,013, p=0,020, p=0,045). HDS ise Grup 1' de Grup 2' den küçüktü (p=0,000).
Özet (Çeviri)
Introduction: Hypertension (HTN) is relatively a common problem and is associated with target organ damage. Overweight, obesity, male sex, high sodium intake are risk factors for primary HTN. Body mass index (BMI) is currently the most practical and popular method of diagnosing obesity. But it was shown that abdominal obesity and waist circumference is associated with HTN independent of BMI, and BMI does not consider body fat distribution. Body fat ratio (BFR) is more significant in terms of the development of obesity related diseases than only the high BMI. Also, there is a correlation between the fluid and ionic homeostasis and blood pressure. Bioelectrical impedance analysis (BIA) is the most commonly used method for determining BFR and distrubition of body fluid. The objective of our study is to investigate the relationship between blood pressure and body composition in children. Patients and Methods: Children having ambulatory blood pressure monitor were grouped as hypertensive (+) (Group 1) and normotensive (Group 2). Bioelectric impedance analysis (Bodystat Qudscan 4000, Bodystat Limited, British Isles) were performed to all patients and BMI, body fat ratio (BFR), body fat mass index, lean mass index, total body water (TBW), intracellular fluid (ICF), extracellular fluid (ECF), basal metabolic rate, estimated daily caloric need and impedance values were recorded. The groups were compared in terms of anthropometric and demographic caracteristics, laboratory parameters and body composition. In addition, the correlation of these variables with mean blood pressure (BP) (systole, diastole and total) and BP loads (day and night) was evaluated. Results: There were 46 children in Group 1 and 31 children in Group 2. Age and gender were similar in both groups. Body weight, BMI, BMI SDS, waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio were higher in Group 1 compared to Group 2 (respectively p=0,012, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,005, p=0,007). Blood urea nitrogen and uric acid were higher in Group 1 compared to Group 2 (respectively p=0,028, p=0,003). BFR, body fat mass, body fat mass index, lean mass index, TBW, basal metabolism rate and estimated daily caloric need were higher in Group 1 compared to Group 2 (respectively p=0,030, p=0,000, p=0,040, p=0,011, p=0,013, p=0,020, p=0,045). ECF was smaller in Group 1 than Group 2 (p=0,000).