Çocukluk çağı toplum kökenli pnömonilerinde toll-like reseptör 2 ve toll-like reseptör 4'ün bir biyobelirteç olarak tanıda ve prognozdaki yerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 734399
  2. Yazar: ÖZLEM NECİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZSÜREKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Pnömoni çocuk ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri olup hala tanıda ve ciddiyeti belirlemede kullanılabilecek hızlı ve doğru sonuç verebilecek testlerin yetersizliği pnömoni hastalarının takibindeki en önemli problemlerdendir. Hafif ve ağır pnömoni ayrımında bu zamana kadar serum prokalsitonin ve C-reaktif protein gibi klasik biyobelirteçler sıkça kullanılmış olup değerlendirilen belirteçlerden bir diğeri de toll-like reseptörlerdir(TLR). TLR-2 ve TLR-4'ün pnömonideki yerinin araştırılması bu zamana kadar hayvan ve erişkin insan çalışmaları ile sınırlı olup bu çalışmanın amacı toplum kökenli pnömoni (TKP) tanısı alan çocuk hastalarda TLR-2, TLR-4, interlökin (IL)-1β, IL-4, IL-6, IL-10, interferon (IFN)-α ve tümör nekrozis faktör (TNF)-α belirteçlerinin tanıda ve prognozdaki yerini belirlemektir. Bu çalışmada 43'ü yatan hasta ve 24'ü ayaktan hasta olmak üzere 67 toplum kökenli pnömoni tanılı çocuk hasta ve 22 sağlıklı çocuk katılımcının serum ve tükürük örneklerinde TLR-2, TLR-4, IL-1β, IL-4, IL-6, Il-10, IFN-α ve TNF-α seviyeleri değerlendirilmiştir. Toplum kökenli pnömoni tanısıyla izlenen hastaların tanı anında alınan tükürük örneklerinde TLR-2'nin 1.16 2^-(∆∆Ct) ve TLR-4'ün 1.28 2^-(∆∆Ct) eşik değer ile pnömoni olan ve olmayan hastaları ayırdığı gösterilmiştir. Tükürük TLR-2 ve TLR-4 testlerinin sensitivitesi sırasıyla 0.80 ve 0.86 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pneumonia is one of the most important causes of death in children and the inadequacy of tests that can provide rapid and accurate results that can still be used in diagnosis and determination of severity is one of the most important problems in the follow-up of pneumonia patients. Classical biomarkers such as serum procalcitonin and C-reactive protein have been used frequently in the differentiation of mild and severe pneumonia, and another of the evaluated markers is toll-like receptors (TLR). The investigation of the place of TLR-2 and TLR-4 in pneumonia has been limited with animal and adult human studies until now; therefore, the aim of this study is to determine the role of TLR-2, TLR-4, interleukin (IL)-1β, IL-4, IL-6, IL-10, interferon (IFN)-α, and tumor necrosis factor (TNF)-α as biomarkers in the diagnosis as well as prognosis in pediatric patients with community-acquired pneumonia (CAP). In this study, TLR-2, TLR-4, IL-1β, IL-4, IL-6, IL-10, IFN-α and TNF-α levels were evaluated in serum and saliva samples of 67 pediatric patients with CAP (43 inpatients and 24 outpatients) and 22 healthy pediatric control. In saliva samples taken at the time of diagnosis, threshold level of TLR-2 was 1.16 2^-(∆∆Ct) and of TLR-4 was 1.28 2^-(∆∆Ct) to differentiate patients with and without pneumonia. The sensitivity of salivary TLR-2 and TLR-4 tests were found to be 0.80 and 0.86, respectively.