Investigation of antibacterial and antifungal activity of saussurea costus root extracts
Saussurea costus ekstraktlarinin antibakteriyel ve antifungal etkinliklerinin araştirilmasi
  1. Tez No: 734398
  2. Yazar: GASHA SALIH AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SAFİYE ŞAY COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bulaşıcı hastalıklar insan yaşamı için ciddi bir tehdit olmuştur ve tüm dünyada önde gelen morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Farmasötik üreticileri son on yılda birçok yeni ilaç üretmiş olsa da, mikroorganizmalar bu ilaçlara dirençli hale gelmekte ve bu nedenle ciddi bir küresel tıbbi kriz yaratmaktadır. Bu, bilim ınsanlarının dikkatini, potansiyel bir yeni ilaç kaynağı olarak bitki türevlerinin ve ekstraktlarının antimikrobiyal özellikleri üzerine araştırmalara çekmiştir. Bu çalışmada, Saussurea costus (S. costus) kökünün uçucu yağının, heksan-kloroform, metanolik ve sulu ekstraktlarının S. aureus, P. aeruginosa, E. coli, S. epidermidis, E. cloacae, E. faecalis, K. pneumonia, A. baumannii, ve C. albicans'a karşı antibakteriyel ve antifungal etkinlikleri araştırıldı. Bu amaçla disk difüzyon ve mikro dilüsyon duyarlılık testleri uygulandı. Ekstraktların fitokimyasal içeriklerini belirlemek için kimyasal analiz de yapıldı. Sonuçlarımız, S. costus'un uçucu yağı ve metanolik ekstraktının en yüksek antimikrobiyal aktivite sahib olduğunu, ardından heksan-kloroform ekstraktının, en düşük aktivite seviyesini gösteren sulu ekstraktın izlediğini gösterdi. Uçucu yağ, 3.12 μl/ml minimum inhibitör konsantrasyon (MIK) değeri ile S. epidermidis ve C. albicans'a karşı en yüksek aktiviteye sahip olduğu saptandı. Metanolik ekstraktın, 3.12 mg/ml MIK değeri ile S. aureus'a karşı en yüksek aktivite gösterdiği tespit edildi. Heksan-kloroform özütü ve sulu özütün ese, 6.25 mg/ml MIK değeriyle S. aureus'a karşı en yüksek aktiviteye sahip olduğu görüldü. Genel olarak, test edilen özütler, gram-pozitif bakterilere ve C. albicans'a karşı orta ile iyi antimikrobiyal aktiviteye sahipti, ancak test edilen gram-negatif bakterilerin çoğunda özütlere karşı duyarlılık tespit edilmedi. Bu nedenle, S. costus kökü, dirençli patojenlerin tedavisi için kullanılabilecek potansiyel bir doğal antimikrobiyal ilaç kaynağı olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Infectious diseases are a serious danger to public health, and they will continue to be one of the leading causes of mortality and morbidity around the globe, especially due to the ability of microorganisms to develop resistance to available antimicrobial agents. Plants may be a potential source for novel antimicrobial agents. In the current study, the antibacterial and antifungal activity of the essential oil, hexane-chloroform, methanolic, and aqueous extracts of Saussurea costus (S. costus) root were evaluated against S. aureus, P. aeruginosa, S. epidermidis, E. cloacae, E. faecalis, K. pneumonia, A. baumannii, E. coli, and C. albicans. For this evaluation, disc diffusion and micro-dilution susceptibility assays were performed. Chemical analysis was also performed to determine phytochemical constituents of the extracts. Our results showed that the essential oil and methanolic extract of S. costus root exhibited the highest antimicrobial activity, followed by hexane-chloroform extract, with aqueous extract showing the lowest activity. The highest activity with the lowest minimum inhibitory concentration (MIC) value was recorded as 3.12 μl/ml for the essential oil (against S. epidermidis and C. albicans), 3.12 mg/ml for the methanolic extract (against S. aureus), and 6.25 mg/ml for both hexane-chloroform and aqueous extracts (against S. aureus). In general, the tested extracts had moderate to good antimicrobial activity against the tested gram-positive bacteria and C. albicans as a representative fungal microorganism. However, most tested gram-negative bacteria had week or no susceptibility to the extracts. Hence, S. costus root can be considered as a potential natural source of antimicrobial agents to fight the global burden of antimicrobial resistant pathogens.