Ortognatik cerrahiye bağlı mandibular kondil pozisyon değişikliklerinin üç boyutlu değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Three dimensional evaluation of changes in mandibular condyleposition after orthognathic surgery: A retrospective study
  1. Tez No: 734400
  2. Yazar: OSMAN KÜÇÜKÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL CANSIZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu uzmanlık tezi çalışmasının amacı, mandibular prognatizm tanısı konulan yetişkin hastalarda uygulanan bilateral sagital split ramus osteotomisi (BSSRO) sonrası manuel temporomandibular eklem (TME) pozisyonlandırma prosedürünün literatür bilgisi de göz önüne alınarak değerlendirilmesi yoluyla ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası her iki mandibular kondil konumlarındaki değişimlerin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada, mandibular prognatizm (iskeletsel sınıf III maloklüzyon) tanısı dolayısıyla BSSRO prosedürü uygulanmış ortognatik cerrahi hastaları incelenmiştir. Toplamda 50 hastanın incelemesiyle başlayan çalışma, 6 hastanın dâhil edilme kriterlerine uymaması dolayısıyla 24'ü erkek 20'si kadın olmak üzere toplam 44 hasta üzerinde devam ettirilmiş ve bu hastalarla ilgili sağ ve sol toplam 88 mandibular kondil üzerine değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışma, retrospektif olarak elde edilen ameliyat öncesi 1-2 hafta (T0) ve ameliyat sonrası ortalama 6. ay (T1) konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) verilerinin karşılaştırılmasını içerir. KIBT verilerinden DICOM formatında elde edilen datalar, 3D Slicer yazılım programında Choi ve ark.'nın belirttiği referanslar dikkate alınarak incelenmiştir (1). İncelemeler; aksiyal, sagital ve koronal düzlemlerde ayrı ayrı yapılmıştır. İstatistiksel analiz için IBM® SPSS® Statistics bilgisayar programı kullanılmıştır. Varyans ve normalliğin homojenliği test edildikten sonra %95 anlamlılık düzeyinde bağımlı örneklem t testi uygulanmıştır. Bulgular: Her üç düzlem için ayrı ayrı elde edilen bulgulara göre aksiyal düzlemde sol mandibular kondil başının içe rotasyon yaptığı ancak sağ kondil başındaki değişikliğin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sagital düzlemde, hem sağ hem sol mandibular kondil başlarının anteroposterior ve superoinferior konum değişikliğinde anlamlı bir değişiklik olmadığı görülmüştür. Koronal düzlemde ise sağ mandibular kondil başının dışa rotasyon gösterdiği ancak sol kondil başındaki değişikliğin anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca koronal düzlemde mandibular kondil başlarının en medial noktaları arasında, ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerde istatistiksel olarak anlamlı bir mesafe değişikliği görülmemiştir. Sonuçlar: Çalışma sonucunda elde eldilen bulgulara göre BSSRO prosedüründe kondillerin manuel pozisyonlandırmasıyla anteroposterior ve superoinferior konumlarının ameliyat öncesindeki gibi korunabildiği gözlemlenmiştir. Aksiyal ve koronal düzlemde görülen içe ve dışa rotasyonların literatür incelemesi ile uyumlu olduğu görülmüş; buna, fiksasyon işlemlerinde segmentler arasında oluşan stresin, fiksasyon için uygulanan kuvvetin yön ve miktarının, proksimal ve distal segmentler arası temas veya boşlukların sebep olabileceği kanaatine varılmıştır. Sağ ve sol için farklı sonuçların çıkmasında, operatörün ameliyat esnasında hep aynı konumda yer almasının rol aldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this thesis study is to examine the changes in both mandibular condyle positions before and after surgery to evaluate our manual temporomandibular joint positioning procedure after bilateral sagittal split ramus osteotomy in adult patients which diagnosed with mandibular prognathism and to compare them with the literature. Materials and Methods: In our study, orthognathic surgery patients who underwent BSSRO procedure for the diagnosis of mandibular prognathism (skeletal class III malocclusion) were examined. The study has been started with a total of 50 patients but 6 patients who did not meet the inclusion criteria was eliminated from the study. The included 44 patients were 24 male and 20 female. A total of 88 right and left mandibular condyles were examined in the study. The study includes the comparison of retrospectively obtained cone beam computed tomography (CBCT) data of the patients preoperatively at 1-2 weeks (T0) and at an average of 6 months postoperatively (T1). The data obtained from the CBCT data in DICOM format were examined in the 3D Slicer software program, taking into consideration of the references specified by Choi et al (1). The examination was made separately in the axial, sagittal and coronal planes. It was used in the IBM® SPSS® Statistics computer program for statistical analysis. After testing the homogeneity of variance and normality, dependent sample t-test was applied at 95% significance level. Results: According to the findings which obtained separately for each of the three planes; it was concluded that the left mandibular condyle head rotated inward in the axial plane, but the change in the right condyle head was not statistically significant. In the sagittal plane, it was concluded that there was no significant change in the anteroposterior and superoinferior position changes of both the right and left mandibular condyle heads. In the coronal plane, it was concluded that the right mandibular condyle head showed outward rotation, but the change in the left condyle head was not statistically significant. In addition, there was no statistically significant difference in the distance between the most medial points of the mandibular condyle heads in the coronal plane in the preoperative and postoperative periods. Conclusions: As results of our study, it is concluded that the anteroposterior and superoinferior position in sagittal plane of the condyles can be maintained as before the surgery with manual positioning in bilateral sagittal split ramus osteotomy procedures. Inward and outward rotations seen in the axial and coronal planes are also consistent with the literature review. It is thought that the stress occurring between the segments in the fixation process, the direction and amount of the force applied for fixation, contacts or gaps between the proximal and distal segments may be caused. In addition, it is thought that the different results for the right and left are due to the operator is always in the same position during the operation.