Doğum öncesi, doğum ve doğum sonu dönemde adli vakalar ve adli ebelerin sorumlulukları
Forensic cases and responsibilities of forensic midwives during prenatal, birth and postpartum period
- Tez No: 734422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT CAHİT ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Ebelik, Forensic Medicine, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ebelerin çalışma ortamlarında adli ve hukuki sorumlulukları incelendiğinde birçok adli olayla denk gelebilmektedirler. Adli olayla ile karşılaştıklarında yetki ve sorumlulukları doğrultusunda sağlık kuruluşunun adli vaka talimat şemasına göre bildirim yapmaktan sorumludurlar. Ülkemizde adli vaka ile ilk karşılaşan sağlık çalışanlarından olan ebelerin görevleri adli vakada sadece bildirim mecburiyeti ile kısıtlanmamalıdır. Kadın, bebek ve çocukların kaliteli sağlık bakımı konusunda sağlık çalışanlarının özellikle de ebelerin yetki ve sorumlulukları daha fazla bulunmaktadır. Adli vaka olgularla karşılaşıldığı hallerde, sağlık çalışanlarının adli mercilere haber vermesi ve kişi ile ilgili adli rapor yazılması görev ve sorumluluklarından arasındadır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 280. maddesine göre; doktorlar ve sağlık personellerinin suç varlığında yeteri kadar müdahalenin sonrasında durumu adli mercilere ihbar etmek zorundadırlar. Bu tez çalışmasında, doğum öncesi, doğum ve doğum sonu dönemde adli vakalar ve adli ebelerin sorumlulukları hakkında "literatür taraması ve doküman analiz yöntemi'' kullanılarak nitel araştırma yapılması planlanmıştır. Çalışmanın sonunda; adli ebelere, adli olaylar ve vakalar karşısında bir bütün olarak ulaşabilecekleri uygulama rehberi olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the judicial and legal responsibilities of midwives in their working environment are examined, they can coincide with many judicial events. When they encounter a forensic incident, they are responsible for reporting according to the forensic case instruction scheme of the health institution in line with their authority and responsibilities. The duties of midwives, who are among the first to encounter a forensic case in our country, should not be limited to the obligation of reporting only. Health professionals, especially nurses, have many duties and responsibilities in protecting and strengthening women's health. In cases where forensic cases are encountered, it is among the duties and responsibilities of health workers to inform the judicial authorities and to write a forensic report about the person. According to Article 280 of the Turkish Penal Code (TCK) No. 5237; Physicians and health workers are obliged to report the situation to the judicial authorities after the necessary intervention in the event of a crime. In this thesis, it is planned to conduct a qualitative research on forensic cases and the responsibilities of forensic midwives in the prenatal, birth and postpartum period by using“literature review and document analysis method”. At the end of the study; It is aimed to be an application guide that forensic midwives can reach as a whole in the face of forensic events and cases.