Optik disk druseninde ve idiopatik intrakranial hipertansiyonda optik koherens tomografi anjiografi bulguları
- Tez No: 734441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Optik koherens tomografi anjiografi aracılığı (OKTA) ile idiopatik intrakranial hipertansiyon (İİH) ve optik disk druzeni (ODD) hastalarındaki peripapiller vasküler yapıdaki değişiklikleri, sağlıklı kişilerdekilerle karşılaştırarak değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu geriye dönük çalışma için 1 Şubat - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında ODD veya İİH tanısı alan hastalar ve benzer yaş grubundaki sağlıklı kişilerin dosya ve görüntüleri incelendi. Yaşı 18-60 aralığı dışında olan hastalar, sferik kırma kusuru ±4.00 dioptri ve silindirik kırma kusuru ±2.00 dioptriden fazla olan gözler çalışma dışında bırakıldı. Gözlerin ortalama peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlıkları, OKTA ile değerlendirilen peripapiller yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP) ve koriokapillaristeki (KK) merkezi ve dört kadrandaki damar yoğunlukları kaydedildi. İİH, ODD ve kontrol grubunun verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Otuz üç ODD tanılı hastanın 62 gözü, 30 İİH tanılı hastanın 58 gözü, 70 sağlıklı kişinin 70 gözü çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the changes in peripapillary vascular structure in patients with idiopathic intracranial hypertension (IIH) and optic disc drusen (ODD) by optical coherence tomography angiography (OCTA) compared to healthy subjects. Material and Method: For this retrospective study, the files and images of patients diagnosed with ODD or IIH between February 1 and December 31, 2021 and healthy individuals in similar age groups were reviewed. Patients aged between 18-60 years, eyes with a spherical refractive error of ±4.00 diopters and a cylindrical refractive error of more than ±2.00 diopters were excluded from the study. Retinal nerve fiber layer (RNFL) thicknesses of the eyes, peripapillary superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DcP), and central and four quadrant vascular densities in the choriocapillaris (CC) evaluated with OCTA were recorded. Data of IIH, ODD and control groups were compared. Results: Sixty two eyes of 33 patients with ODD, 58 eyes of 30 patients with IIH, and 70 eyes of 70 healthy people were included in the study.