Kemokin gen varyantlarının COVID-19 hastalık şiddeti üzerine etkisi
The effect of chemokine gene variants on COVID-19 disease severity
- Tez No: 734468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tüm dünyada pandemi olarak ilan edilen COVID-19 hastalığının progresyonu ve tedavisi hakkında çok kapsamlı araştırmalar yapılmış ancak özellikle virüsün enfekte bireylerde farklı hastalık şiddetine neden olması durumu hala tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. İmmün profilin virüse karşı oluşturulan yanıtta önemli olduğu ve özellikle kemokinlerin COVID-19 hastalığının şiddet seyrini belirlemede önemli rol oynadığı çalışmalarda gösterilmiştir. Biz de çalışmamıza 60 hafif, 59 şiddetli, 60 kritik COVID-19 hastası dahil ettik. MCP1-A2518G, SDF-1-3'A, CCR5-delta32, CCR5-A55029G, CXCR4-C138T ve CCR2- V64I kemokin polimorfizmlerini inceleyerek bireylerde genetik olarak belirlenen immün sistem hücrelerinin virüse karşı oluşturduğu yanıtlar ile gelişen hastalık şiddet seyri arasında ilişki kurmayı amaçladık. Varyasyonların tespiti için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR)/Sanger dizileme analizi yapıldı. Çalışmamız sonucunda MCP-1- A2518G G alleli taşıyıcılarının kritik hasta grubunda oldukça sık gözlendiği, GA genotitipi hafif ve kritik hasta gruplarında karşılaştırıldığında kritik hasta grubunda önemli derecede yüksek olduğu görülmüştür. Benzer şekilde GA genotipi şiddetli hasta grubunda hafif hasta grubuna göre daha sık görüldüğü saptanmıştır. CCR2-V64I wt alleli için kritik ve hafif hasta grubu karşılaştırıldığında wt/wt genotipinin kritik hastalarda önemli ölçüde düşük olduğu görülmüştür. Benzer şekilde kritik ve şiddetli hasta grubu karşılaştırıldığında 64I/64I genotipinin kritik hasta grubunda anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir. COVID-19 hastalığı şiddetiyle ilişkilendirdiğimiz diğer kemokin polimorfizmlerinde herhangi anlamlı bir sonuca ulaşamadık. Sonuç olarak çalışma verilerimiz MCP-1-A2518G ve CCR2-V64I polimorfizmlerinin COVID-19 hastalık şiddetinin artmasıyla ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, farklı popülasyonlarda gen ekspresyon seviyelerine odaklanarak yapılan daha büyük çalışmalar, bu mekanizma rolünün daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Comprehensive research has been carried out on the progression and treatment of the COVID-19 disease, which has been declared a pandemic all over the world, but the fact that the virus causes different disease severity in infected individuals has still not been fully clarified. It has been shown in studies that the immune profile is important in the response to the virus and especially chemokines play an important role in determining the severity of the COVID-19 disease. We included 60 mild, 59 severe and 60 critical COVID-19 patients in our study. By examining the chemokine polymorphisms of MCP-1-A2518G, SDF-1-3'A, CCR5- delta32, CCR5-A55029G, CXCR4-C138T and CCR2-V64I, the relationship between the responses of immune system cells against the virus and the severity of the disease that develops in individuals. We aimed to establish Polymerase chain reaction (PCR)/Sanger sequencing analysis was performed to detect variations. As a result of our study, it was observed that carriers of the MCP-1-A2518G G allele were observed quite frequently in the critically ill group, and the GA genotype was significantly higher in the critically ill group when compared in mild and critically ill groups. Similarly, GA genotype was found to be more common in the severe patient group than in the mild patient group. Comparing the critical and mild patient groups for the CCR2-V64I wt allele, the wt/wt genotype was found to be significantly lower in critically ill patients. Similarly, when the critical and severe patient groups were compared, it was observed that the 64I/64I genotype was significantly higher in the critically ill group. We did not find any significant results in other chemokine polymorphisms that we associate with COVID-19 disease severity. In conclusion, our study data showed that MCP-1-A2518G and CCR2-V64I polymorphisms are associated with increased severity of COVID-19 disease. However, larger studies focusing on gene expression levels in different populations will help to better understand this mechanism role.