Yükseköğretim kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulamalarının kurumsal performans üzerine etkisi
The effect of total quality management practices on institutional performance in higher education institutions
- Tez No: 734473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son birkaç on yıldır yükseköğretim kurumları, öğrenci taleplerindeki artış, finansman sıkıntısı, mezunların kalitesinin düşmesi, nitelikli personel eksikliği ve üniversiteler arasında artan rekabetten kaynaklanan birçok baskı ve zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Bu değişimlerle mücadele etmek amacıyla yükseköğretim kurumlarının toplam kalite yönetimi yaklaşımını bir yönetim aracı olarak benimsendiği görülmektedir. Türk Yükseköğretim Kurumu'nda, yükseköğretim kurumlarında verimlilik ve kaliteyi artırmak, rekabet gücünü geliştirmek amacıyla çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Bu çalışma, yükseköğretim kurumlarında toplam kalite uygulamalarının kurumsal performansa etkisi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de bir kamu üniversitesinde toplam kalite yönetimi uygulamaları ve kurumsal performans arasındaki ilişkiyi inceleyen ampirik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin elde edildiği Hitit Üniversitesi'nde Birim Kalite Komisyonu'nda başkan veya üye olarak görev yapan akademik ve idari personel ile anket uygulaması yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesi sonrasında elde edilen bulgular, toplam kalite yönetiminin kurumsal performans üzerinde önemli ve olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, toplam kalite yönetimi kritik bileşenlerinin (liderlik, vizyon, ölçme ve değerlendirme, süreç kontrolü ve iyileştirme, program tasarımı, çalışan katılımı, tanıma ve ödül, eğitim ve öğretim, öğrenci odaklılık ve diğer paydaşların odak noktası) kurumsal performansı pozitif yönlü olarak etkilediği görülmüştür. Kurumsal performansı en yüksek düzeyde etkileyen toplam kalite yönetimi bileşeni ise“vizyon”dur. Bunu sırasıyla“eğitim ve öğretim”bileşeni ile“süreç kontrolü ve iyileştirme”bileşeni izlemektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past few decades, higher education institutions have faced many pressures and challenges resulting from increased student demand, shortages of funding, declining quality of graduates, a shortage of qualified personnel, and increased competition among universities. To combat these changes, it is seen that higher education institutions have adopted the total quality management approach as a management tool. Turkish Higher Education Institution has enacted various regulations to increase efficiency and quality in higher education institutions and to improve competitiveness. This study aims to examine the effect of total quality practices on institutional performance in higher education institutions. For this purpose, an empirical study examining the relationship between total quality management practices and institutional performance in a public university in Turkey was conducted. A survey was conducted with the academic and administrative staff working as the chairman or member of the Unit Quality Commission at Hitit University, where the research data were obtained. Findings obtained after analyzing the data show that total quality management has significant and positive effects on corporate performance. According to the results obtained in the research, the organizational performance of the critical components of total quality management (leadership, vision, measurement and evaluation, process control and improvement, program design, employee participation, recognition and reward, education and training, student focus, and other stakeholders' focus) is positive. was found to have a positive effect. The component of total quality management that affects corporate performance at the highest level is“vision”. This is followed by the“education and training”component and the“process control and improvement”component, respectively.